• Посилання скопійовано

Облік та дисконтування відсоткового кредиту

Підприємство отримало кредит на три роки у розмірі 1 млн грн з умовами 0,01% річних за користування кредитом та щомісячно 1,99% за супровід кредиту. Як в бухобліку відображати такі %? Чи потрібно робити дисконтування? Чи можна уникнути дисконтування?

Бухгалтерський облік

Згідно з пп. 2.9 Методрекомендацій НБУ №171, банк включає до розрахунку ефективної ставки відсотка всі комісії і збори, що ним сплачені та/або отримані, витрати на операцію, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту, зокрема, інші комісії, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту.

Крім того, як передбачено Інструкцією №291, на субрахунку 951 "Відсотки за кредит" ведеться облік витрат, пов'язаних з нарахуванням та сплатою відсотків, процентів тощо за користування кредитами банків.

Тому вважаємо, що в даному випадку щомісячні платежі у розмірі 1,99% можуть розцінюватись як витрати, пов’язані за користуванням кредитом, та обліковуватись на субрахунку 951 як витрати, пов'язані з нарахуванням та сплатою відсотків, процентів тощо за користування кредитами.

Відповідно бухгалтерські записи при нарахуванні та сплаті відсотків будуть виглядати наступним чином:

Операція

Дт

Кт

Отримано кредит

311

501 (505)

нараховано % за користування кредитом

951

685

нараховано % за супровід кредиту

951

685

сплачено нараховані %

685

311

Також і ВСУ у своєму рішенні у справі № 6-1746цс16 від 16.11.2016 р. зазначає таке: «Суди апеляційної та касаційної інстанцій, дійшовши висновку про те, що обслуговування кредиту є супутньою послугою, за надання якої можливе встановлення комісії, не звернули уваги, що, встановивши в кредитному договорі сплату щомісячної комісії за обслуговування кредиту, відповідач не зазначив, які саме послуги за вказану комісію надаються позивачу. При цьому відповідач нараховував, а позивач сплатив комісію за послуги, що супроводжують кредит, а саме за компенсацію сукупних послуг банку за рахунок позивача, що є незаконним».

 

Дисконтування

Дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська. У п. 4 П(С)БО 11 зазначено, що довгострокові зобов'язання – усі зобов'язання, які не є поточними. При цьому до поточних належать зобов'язання, які буде погашено протягом операційного циклу підприємства або має бути погашено протягом 12 місяців починаючи з дати балансу.

Оскільки маємо справу із довгостроковою відсотковою грошовою заборгованістю, то без питання дисконтування не обійтися.

Єдиний варіант не дисконтувати відсотковий кредит – це взяття його під ринковий процент. У такому разі дисконтування не відбувається, адже якщо кредит взято під ринковий процент, то виходить, що отримані кошти і є теперішньою вартістю майбутніх грошових потоків.

Якщо ж кредит взято не під ринковий процент (і неважливо, більший він чи менший за ринковий) й при цьому не рятує «суттєвість у 5%», то проводити дисконтування потрібно. Тому найголовніше у такому разі довести, що ефективна ставка, під яку взято кредит – є ринковою.

Ставка дисконту згідно з П(С)БО 28 базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Тобто при визначені ставки дисконту підприємство повинно зважати на аналогічні свої операції, а за їх відсутності необхідно визначити, під яку відсоткову ставку банки давали б кредит в країні нерезидента у аналогічних умовах. Вибір методів визначення ставки дисконту не обмежений, проте він повинен бути яким-небудь чином підтверджений (роздруківка ставок кредиту у країні нерезидента на дату отримання позики, прінт-скріни). Як варіант, можна використовувати інформацію, що зазначена на фінансових площадках. На кінець можна скористатися й українськими ставками за кредитами, які видаються у євро та доларах.

 

Чи враховувати відсотки при розрахунку теперішньої вартості?

За П(С)БО 11, теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства.

Оскільки, як було зазначено вище, відсотки за супровід кредиту включаються до розрахунку ефективної ставки, а отже їх сума буде враховуватись при дисконтуванні суми кредиту і дисконтування необхідно буде проводити виходячи з різниці між визначеною ринковою ставкою та ефективною ставкою за кредитом.

Якщо ефективна ставка відсотка за кредит в даному випадку буде на рівні ринкової ставки, то дисконтувати такий кредит не потрібно.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202448