Відповідно до вимог п. 5.1 МСФЗ 9 під час первісного визнання фінансові активи й зобов'язання потрібно оцінювати за справедливою вартістю[1]. При цьому, якщо справедлива вартість фінансового зобов’язання при первісному визнанні відрізняється від ціни операції, компанія має керуватися § Б5.1.2А МСФЗ 9. У такому випадку вона визнає різницю між справедливою вартістю при первісному визнанні та ціною операції як прибуток або збиток. Вважаємо, що тут ця різниця є так би мовити «фінансовою діяльністю» підприємства, а тому дисконт/премію слід відображати через такі субрахунки:
- Кт 733 – для обліку дисконту, а його амортизацію через Дт 952;
- Дт 952 – для обліку премії, а її амортизацію через Кт 733.
На замітку!
Дисконтування також можна уникнути, якщо фактична ставка відсотка за договором несуттєво відрізнятиметься від ринкової, тобто коли за професійним судженням менеджменту вплив дисконтування на показники фінансової звітності компанії можна уважати несуттєвим (§ 8 МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки»). За аналогією із П(С)БО в обліковій політиці прописують суттєвість на рівні 5%[2].
Втім, оскільки відсотки суттєво відрізняються, то цей варіант не підійде, а тому треба дисконтувати, при цьому не важливо чи позику взято під процент який більший чи менший від договірного відсотка. В будь-якому разі це вже неринковий відсоток.
Оскільки підприємство навпаки взяло позику під 36%, тоді як ринок пропонує 27%, то підприємство «програло», а тому різниця між номінальною й справедливою (теперішньою) вартістю спочатку визнаватиметься премією (витрати), а потім поступово амортизуватиметься ця премія (доходи).
Для погашення зобов'язання за договором позики позивач повинен сплатити позикодавцю відповідно до умов договору суму основного боргу і нараховані відсотки. Відтак, для розрахунку теперішньої вартості позики необхідно враховувати, що майбутні грошові потоки будуть включати не тільки безпосередньо погашення боргу (суму заборгованості за тілом кредиту), а й погашення відсотків за кредитом.
Оскільки відповідно до умов договору заборгованість погашається не одноразово у кінці строку, а поступово частинами, то у такому разі теперішню вартість заборгованостей слід розраховувати окремо для кожного платежу. А потім визначити суму теперішньої вартості кожного платежу. Також слід взяти до уваги й ануїтет зі сплати відсотків.
Формули дисконтування поворотної фінансової допомоги
№ з/п |
Сфера застосування |
Формула |
1 |
У разі одноразового платежу наприкінці строку |
PV = FV / (1 + i)n, де PV – поточна вартість, FV – майбутня вартість через n років, i – ставка дисконтування |
2 |
У разі здійснення платежів за графіком |
PV = FV х Kd, де Kd – коефіцієнт дисконтування (беруть із таблиць дисконтування чи розраховують у програмі MS Excel залежно від графіка) |
3 |
У разі незмінних ануїтетних платежів із використанням можливостей MS Excel |
PV = -ПС*(ставка;кпер;плт;бс;тип), де: ставка – відсоткова ставка за період; кпер – кількість періодів платежів; плт – сума, яку сплачують у кожний період (є незмінною); бс – майбутня вартість або залишок коштів після останньої виплати (0 або передбачений залишок); тип – виплата відбувається наприкінці періоду (0) або на початку (1) *в Excel це фінансова функція PMT, в російськомовній версії – ПЛТ. |
Приклади розрахунку теперішньої вартості кредитів із ануїтетними платежами наведено у Віснику ДПС – див. тут.
[1] Своєю чергою, під справедливою вартістю розуміють ціну, яка була б отримана за продаж активу або сплачена за передання зобов'язання у звичайній операції між учасниками ринку на дату оцінки (п. 9 МСФЗ 13). Тобто мова про теперішню (дисконтовану) вартість.
[2] різниця між номінальною вартістю фінінструменту (враховується й тіло позики та його проценти) із дисконтованою вартістю становить 5% та менше.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити