• Посилання скопійовано

Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?

Бухгалтерський облік

На наш погляд, якщо підприємство отримало благодійну допомогу з метою використання для виробництва запчастин, то ця благодійна допомога обліковується в загальному порядку, прийнятому для обліку коштів цільового фінансування, згідно з нормами НП(С)БО 15.

Такі кошти обліковуються на субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».

Тож отримання благодійної допомоги відображається проведенням:

  • Дт 311 Кт 484.

Далі ми покажемо, що це операція, оподатковувана ПДВ, таким чином, отримана благодійна допомога виступає як передоплата, в сумі якої є ПДВ:

  • Дт 643 Кт 641.

Відповідно до пп. 17 НП(С)БО 15, отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

В даній ситуації умовами цільового фінансування передбачено виготовити запчастини і безоплатно передати їх ЗСУ. В момент безоплатної передачі ЗСУ будуть відображені витрати.

Таким чином, на наш погляд, саме в момент передачі запчастин ЗСУ потрібно визнавати доходи від цільового фінансування.

Бухгалтерський облік витрат виробничої собівартості на виготовлення запчастин, які для підприємства є готовою продукцією, здійснюється в загальному порядку, на рахунку 23:

  • Дт 23 Кт 20, 13, 651, 661, 631, 91 тощо.

Виготовлені запчастини оприбутковуються за виробничою собівартістю до складу готової продукції:

  • Дт 26 Кт 23.

Нарешті, безоплатна передача запчастин відображається проведенням:

  • Дт 949 Кт 26.

От саме в цей момент і відображається дохід від отриманої благодійної допомоги (цільового фінансування):

  • Дт 484 Кт 718 – на суму без ПДВ;
  • Дт 484 Кт 643 – на суму ПДВ.

 

ПДВ

Згідно з пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, військовим частинам тощо для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Але в даній ситуації фактично компенсацію підприємство отримало – у вигляді благодійної допомоги. У такому разі застосувати дану норму, на наш погляд, не вийде. Тож з точки зору ПДВ, на наш погляд, це операція постачання за плату. Платою виступає отримана благодійна допомога. Таким чином, на момент отримання оплати в загальному порядку слід нарахувати ПДВ, скласти ПН і зареєструвати в ЄРПН.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

А хто буде отримувачем в ПН?

Якщо на момент отримання оплати від військової частини вже є лист на отримання запчастин, то, на наш погляд, отримувачем можна вважати військову частину. А особи, які надають благодійну допомогу, з точки зору ПКУ є третіми особами, які оплачують поставку.

В такому разі ПН виписується на конкретну військову частину. А що робити, якщо благодійна допомога отримана, а кому будуть надані виготовлені запчастини, ще не відомо?

Однозначного вирішення цієї проблеми немає. Наприклад, можна вважати, що на момент отримання коштів ще немає отримувача запчастин. І тільки в момент отримання листа від військової частини такий отримувач з’являється. Тому, на наш погляд, ПДВ слід буде нарахувати саме в такий момент. 

Таж оскільки чітких правил для таких ситуації ПКУ не встановлює, для уникнення непорозумінь з податковою службою може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Податок на прибуток

Якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, то в даній ситуації, на перший погляд, слід застосувати різницю за пп. 140.5.9 ПКУ, яка стосується безоплатного надання товарів неприбутковим організаціям. До таких організацій належать і військові частини. Але про це має бути зазначено в листі, який військова частина надасть підприємству. В листі має зазначатися, що військова частина внесена в Реєстр неприбуткових організацій, і відповідний номер.

Адже якщо не буде надано підтвердження внесення військової частини до Реєстру неприбуткових організацій, доведеться застосовувати податкову різницю за пп. 140.5.10 ПКУ.

Слід зазначити, що якщо товари надаються під час воєнного стану безоплатно ЗСУ, військовим частинам тощо, для потреб забезпечення оборони держави, то згідно з пп. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ, різниця за пп. 140.5.9 ПКУ не застосовується.

Але розглядаючи особливості оподаткування ПДВ ми встановили, що операція передачі товарів фактично здійснюється за компенсацію. Тож є підстави вважати, що це операція, яка здійснюється за плату, а не безоплатно. Тому, на перший погляд, в цій ситуації не діє норма пп. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ.

Але ж якщо це операція, яка здійснюється за плату, то вона не є безоплатною, а якщо вона не є безоплатною, то різниці за пп. 140.5.9 чи пп. 140.5.10 ПКУ не застосовуються. Інакше виходитиме, що фінансування включимо в дохід, а витрат не покажемо.

Тому, на наш погляд, в даній ситуації податкових різниць не буде.

Думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.20247
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202420
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442
  • Облік та оподаткування безоплатної передачі дронів ЗСУ
    Підприємство – виробник здійснює продаж дронів за держконтрактом. Партію дронів вирішено передати безкоштовно. Які податкові наслідки? Як відобразити в обліку цю операцію?
    14.11.202425