• Посилання скопійовано

Виправлення помилкового віднесення вартості НМА до складу витрат

Юрособою - платником податку на прибуток у 2019 році помилково було віднесено вартість придбаного ПЗ 1С та «Медок» до складу витрат (замість віднесення до складу НМА та нарахування амортизації). Внаслідок цього було завищено суму витрат. Як виправити таку помилку в бухобліку та звітності? Які наслідки такої помилки?

Зважаючи на те, що фінзвітність складається на підставі показників бухобліку, то при виправленні показників такої звітності необхідно спиратися на порядок виправлення помилки в бухобліку.

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок здійснюється так:

  • виправлення помилок, допущених при складанні фінзвіту у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого  прибутку (непокритого збитку);
  • виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

В даному випадку помилкове віднесення вартості нематеріального активу до складу витрат призвело фактично до двох помилок:

  • завищено суму витрат на первинну вартість нематеріального активу внаслідок чого було занижено суму нерозподіленого прибутку (або завищено розмір збитку);
  • занижено суму витрат на розмір амортизації, яка б повинна була бути нарахована, внаслідок чого було завищено суму нерозподіленого прибутку (або занижено розмір збитку).

Тому виправлення такої помилки в бухгалтерському обліку оформлюється бухгалтерською довідкою на початок звітного року з такими записами:

  • Дт 12 Кт 44 – збільшено суму нерозподіленого прибутку (зменшено збиток) та відображено первісну вартість нематеріального активу;
  • Дт 44 Кт 133 – зменшено суму нерозподіленого прибутку (збільшено збиток) на суму амортизації яка повинна була б бути нараховано за період з початку експлуатації такого НМА.

В результаті перевищення первісної вартості таких активів над сумою амортизації, яка б повинна була бути нарахована, і буде сумою заниження фінансового результату до оподаткування.

 

Виправлення в декларації з податку на прибуток

Оскільки виправлення помилок призводить до змін у показниках декларації на прибуток, то, відповідно, виникає необхідність внесення виправлень і до податкової звітності. Наразі є два шляхи для цього за пп. 50.1 ПКУ:

  • виправити помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації (тобто, самої декларації з поміткою «Уточнююча» щодо її форми);
  • виправити помилки у поточній декларації за той звітний період, коли вони були знайдені (шляхом складання додатку ВП до такої декларації.

Виправлення помилки в уточнюючій декларації з податку на прибуток здійснюється шляхом відображення у ній правильних показників декларації (зокрема, фінансового результату до оподаткування у рядку 04 та, відповідно, рядків 17 та 19). Разом з тим, суму збільшення податкового зобов’язання зазначають у рядку 26, а суму нараховано штрафу у рядку 30. Якщо підприємство застосовує податкові різниці, то разом з уточнюючою декларацією необхідно подати і уточнюючий додаток АМ (в якому відобразити донараховану суму амортизації) та, відповідно, додаток РІ, в який переноситься сума нарахованої «податкової» амортизації з додатку АМ.

При цьому, зважаючи на те, що фінансова звітність є невід’ємною частиною декларації, то при поданні уточнюючої декларації податківці наполягають, що повинна бути подана виправлена фінансова звітність. Тому окремо виправляти помилки у фінзвітності не потрібно, достатньо лише подати разом з уточнюючою декларацією з податку на прибуток вже виправлену фінзвітність (так, як вона повинна була б виглядати).

Окрім всього, підприємство на дату фактичного введення нематеріального активу в експлуатацію (тобто датою, коли такий актив повинен був би бути введеним в експлуатацію) повинно скласти відповідний акт про введення в експлуатацію.

 

Штраф

Розмір штрафу залежить від того, яким чином здійснюється внесення змін до податкової звітності:

  • у разі виправлення помилок шляхом уточнюючого розрахунку штраф складає 3% від суми недоплати. Зверніть увагу, що сума штрафу при цьому сплачується до подання такого уточнюючого розрахунку;
  • якщо виправлення помилки відбувається у декларації за звітний період шляхом заповнення додатку ВП, штраф складає 5% від суми недоплати із відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Якщо помилка не призвела до збільшення суми податку до сплати (наприклад, у підприємства був збиток, який перекриває і суму помилки), то штрафні санкції не застосовуються.

 

Пеня

Порядок розрахунку пені ми детально розглядали тут. Граничний термін сплати зобов’язання з податку на прибуток за 2019 рік - 10 березня 2020 року. Відповідно пеня на суму донарахованого податкового зобов’язання (якщо воно виникне внаслідок виправлення помилки) нараховується з 90 дня за днем граничної дати сплати такого зобов’язання і закінчується датою, коли таке податкове зобов’язання було сплачено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202422
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427