• Посилання скопійовано

Будівництво за рахунок коштів ФФБ: бухоблік та ПДВ

Забудовник отримує кошти на будівництво житлово-офісного комплексу від Фонду фінансування будівництва. Майнові права на нерухомість за інвестиційним договором передаються Фонду після завершення будівництва. Коли забудовник визнає ПЗ з ПДВ за таким договором? Як відображаються в бухобліку такі операції?

Перш, ніж розглядати податковий та бухгалтерський облік зазначених у запитанні операцій, нагадаємо юридичні аспекти. Їх, а також облік об’єкту інвестування в інвестора, ми розглядали тут.

Методичні рекомендації щодо бухгалтерського обліку управителя ФФБ наведені в розпорядженні Держкомфінпослуг від 07.05.2004 р. №533. 

У забудовника ж бухоблік будівництва буде оформлюватися звичайними проведеннями, типовими для виробників. 

При цьому слід розуміти, що в деяких випадках кошти, які забудовник отримав від інвестора для будівництва об'єкта, відображаються за дебетом рахунків обліку коштів і кредитом рахунка 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». У такому випадку витрати забудовника на будівництво об'єкта відображаються за дебетом рахунка 15 «Капітальні інвестиції» у кореспонденції з відповідними рахунками активів чи розрахунків з контрагентами (залежно від способу будівництва — господарський чи підрядний). А після оформлення документів про право власності інвестора на збудований об'єкт (його частку) та приймально-передавального акта забудовник робить запис за дебетом рахунка 48 у кореспонденції з кредитом рахунка 15.

Однак, якщо йдеться про виконання будівельних робіт, які не лише фінансуються, а й оплачуються ФФБ – тобто про оплатні послуги в межах госпдіяльності, забудовник має відображати отримане фінансування подібно до авансів отриманих (за кредитом субрахунка 681 «Розрахунки за авансами одержаними»), а передачу об'єкта ФФБ — як реалізацію готової продукції (дебет рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» та кредит рахунка 70 «Доходи від реалізації» з одночасним списанням собівартості об'єкта будівництва на витрати). Відповідно, на дату визнання такого доходу від реалізації, визнаються і витрати у вигляді собівартості виконаних робіт. 

При цьому слід враховувати, що застосування первинної документації, затвердженої наказом Держкомстату та Держбуду від 21.06.2002 р. №237/5 (акт ф. №КБ-2в та довідки ф. №КБ-3), під час приймання робіт від забудовника є обов'язковим лише в тому випадку, якщо будівництво фінансується повністю або частково за рахунок коштів підприємств, установ та організацій державної форми власності. В усіх інших випадках вони мають рекомендаційний характер, тож підприємства можуть використовувати самостійно розроблені документи. Головне, щоб вони відповідали вимогам ст. 9 Закону про бухоблік та Положення №88.

Якщо будівництво об'єкта ведеться господарським способом, витрати на виконання будівельних робіт обліковуються згідно з П(С)БО 18.

 За ним доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються  з  урахуванням  ступеня  завершеності  робіт  на  дату балансу,  якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту  може бути достовірно оцінений. 

При цьому дохід   за  будівельним  контрактом  включає  передбачену будівельним контрактом ціну,  а також суму відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом. А витрати за будівельним контрактом включають:

  • витрати, безпосередньо    пов'язані   з   виконанням   даного контракту;
  • загальновиробничі витрати.

Порядок їх визначення встановлений п. 13-16 П(С)БО 18

Приклад відображення   доходів,   витрат   і  розрахунків  за будівельним  контрактом з кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку наведено  в  додатку до П(С)БО 18

 

ПДВ

Питання оподаткування операцій за договором с ФФБ податківці розглядали у листі від 05.09.2017 р. №1820/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. 

Зокрема, у цьому листі зазначено, що у разі, якщо будівництво житла здійснюється забудовником за рахунок залучених коштів ФФБ, податкові зобов'язання з ПДВ у забудовника виникають за операціями з постачання послуг зі спорудження житла на загальних підставах за правилами "першої події", встановленими п. 187.1 ПКУ, або за операціями з передачі права власності (оформленні правовстановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об'єкт житлового фонду) до першого власника такого житла, незалежно від джерел фінансування будівництва.

На дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за вказаними операціями забудовник зобов'язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН, яка у свою чергу є підставою для включення платником ПДВ - покупцем сум податку до складу податкового кредиту з ПДВ.

Оскільки, як зазначено у запитанні, майнові права на новозбудоване житло переходять до Фонду після завершення будівництва, то саме на цю дату і виникають ПЗ з ПДВ у забудовника. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202549
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517