• Посилання скопійовано

Будівництво за рахунок коштів ФФБ: бухоблік та ПДВ

Забудовник отримує кошти на будівництво житлово-офісного комплексу від Фонду фінансування будівництва. Майнові права на нерухомість за інвестиційним договором передаються Фонду після завершення будівництва. Коли забудовник визнає ПЗ з ПДВ за таким договором? Як відображаються в бухобліку такі операції?

Перш, ніж розглядати податковий та бухгалтерський облік зазначених у запитанні операцій, нагадаємо юридичні аспекти. Їх, а також облік об’єкту інвестування в інвестора, ми розглядали тут.

Методичні рекомендації щодо бухгалтерського обліку управителя ФФБ наведені в розпорядженні Держкомфінпослуг від 07.05.2004 р. №533. 

У забудовника ж бухоблік будівництва буде оформлюватися звичайними проведеннями, типовими для виробників. 

При цьому слід розуміти, що в деяких випадках кошти, які забудовник отримав від інвестора для будівництва об'єкта, відображаються за дебетом рахунків обліку коштів і кредитом рахунка 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». У такому випадку витрати забудовника на будівництво об'єкта відображаються за дебетом рахунка 15 «Капітальні інвестиції» у кореспонденції з відповідними рахунками активів чи розрахунків з контрагентами (залежно від способу будівництва — господарський чи підрядний). А після оформлення документів про право власності інвестора на збудований об'єкт (його частку) та приймально-передавального акта забудовник робить запис за дебетом рахунка 48 у кореспонденції з кредитом рахунка 15.

Однак, якщо йдеться про виконання будівельних робіт, які не лише фінансуються, а й оплачуються ФФБ – тобто про оплатні послуги в межах госпдіяльності, забудовник має відображати отримане фінансування подібно до авансів отриманих (за кредитом субрахунка 681 «Розрахунки за авансами одержаними»), а передачу об'єкта ФФБ — як реалізацію готової продукції (дебет рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» та кредит рахунка 70 «Доходи від реалізації» з одночасним списанням собівартості об'єкта будівництва на витрати). Відповідно, на дату визнання такого доходу від реалізації, визнаються і витрати у вигляді собівартості виконаних робіт. 

При цьому слід враховувати, що застосування первинної документації, затвердженої наказом Держкомстату та Держбуду від 21.06.2002 р. №237/5 (акт ф. №КБ-2в та довідки ф. №КБ-3), під час приймання робіт від забудовника є обов'язковим лише в тому випадку, якщо будівництво фінансується повністю або частково за рахунок коштів підприємств, установ та організацій державної форми власності. В усіх інших випадках вони мають рекомендаційний характер, тож підприємства можуть використовувати самостійно розроблені документи. Головне, щоб вони відповідали вимогам ст. 9 Закону про бухоблік та Положення №88.

Якщо будівництво об'єкта ведеться господарським способом, витрати на виконання будівельних робіт обліковуються згідно з П(С)БО 18.

 За ним доходи і витрати протягом виконання будівельного контракту визнаються  з  урахуванням  ступеня  завершеності  робіт  на  дату балансу,  якщо кінцевий фінансовий результат цього контракту  може бути достовірно оцінений. 

При цьому дохід   за  будівельним  контрактом  включає  передбачену будівельним контрактом ціну,  а також суму відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом. А витрати за будівельним контрактом включають:

  • витрати, безпосередньо    пов'язані   з   виконанням   даного контракту;
  • загальновиробничі витрати.

Порядок їх визначення встановлений п. 13-16 П(С)БО 18

Приклад відображення   доходів,   витрат   і  розрахунків  за будівельним  контрактом з кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку наведено  в  додатку до П(С)БО 18

 

ПДВ

Питання оподаткування операцій за договором с ФФБ податківці розглядали у листі від 05.09.2017 р. №1820/6/99-99-15-03-02-15/ІПК. 

Зокрема, у цьому листі зазначено, що у разі, якщо будівництво житла здійснюється забудовником за рахунок залучених коштів ФФБ, податкові зобов'язання з ПДВ у забудовника виникають за операціями з постачання послуг зі спорудження житла на загальних підставах за правилами "першої події", встановленими п. 187.1 ПКУ, або за операціями з передачі права власності (оформленні правовстановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об'єкт житлового фонду) до першого власника такого житла, незалежно від джерел фінансування будівництва.

На дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за вказаними операціями забудовник зобов'язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН, яка у свою чергу є підставою для включення платником ПДВ - покупцем сум податку до складу податкового кредиту з ПДВ.

Оскільки, як зазначено у запитанні, майнові права на новозбудоване житло переходять до Фонду після завершення будівництва, то саме на цю дату і виникають ПЗ з ПДВ у забудовника. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144