Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Чи можна не вести касову книгу, а лише КОРО на РРО та зберігати Z-звіти?

Туристична агенція використовує РРО для розрахункових операцій та працює тільки для прийняття готівки від туриста та здачі до банку. Чи можна уникнути ведення ПКО, ВКО, касової книги, а вести тільки КОРО та зберігати Z-звіти? При яких умовах можна використати положення про відокремлений підрозділ?

Насамперед зазначимо, що відповідно до пп. 1 гл. 1 розд. ІІ Поряду №547, суб'єкти господарювання, які відповідно до рішень, затверджених власними розпорядчими документами, про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, у разі необхідності та за власним бажанням можуть:

  • зареєструвати КОРО у порядку та строки, визначені пп. 7, 8 гл. 1;
  • скасувати реєстрацію КОРО та припинити її застосування.

Про те, що на сьогодні суб'єкт господарювання самостійно приймає рішення щодо застосування або незастосування КОРО, ДПС повідомила в ІПК від 05.04.2019 р. № 1461/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

Однак на виконання вимог п. 11 Положення №148, готівка, що надходить до кас, має оприбутковуватися в день її одержання в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У п. 29 Положення №148 зазначено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.

Вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або РК для здавання її до банку оформляється відповідними чеками РРО із виконанням операції «службова видача».

Норми п. 38 Положення №148 зобов'язують установи/підприємства мати касу, а їх керівників забезпечити облаштування цієї каси та зберігання готівки у ній.

На виконання вимог п. 39 Положення №148 установи/підприємства повинні відображати у касовій книзі всі надходження і видачу готівки в національній валюті (додаток 5). Кожне підприємство (юрособа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

За умови забезпечення належного зберігання касових документів установи/підприємства мають право вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, повинне забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги («Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира»), які за формою і змістом повинні відтворювати форму та зміст касової книги в паперовому вигляді (п. 41 Положення №148).

Контроль за правильним веденням касової книги покладається на головного бухгалтера або працівника установи/підприємства, який на це уповноважений керівником (п. 42 Положення №148).

Отже, ведення касової книги (в паперовому або в електронному вигляді) за умови наявності операцій з готівковими коштами є не правом юрособи (підприємством), а його обов'язком.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
Каса , РРО , Готівка , Розрахункова книжка

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі