• Посилання скопійовано

Підзвітні кошти нараховано на картку не тому працівнику: наслідки для працівника і роботодавця

Кошти на відрядження перераховано на зарплатну картку не тому працівнику. Чи може працівник, якому мали бути нараховані кошти, написати заяву про перерахування йому цих коштів? Чи потрібно тоді платити податки? Як повернути гроші з зарплатної картки, якщо у підприємства немає каси?

Із Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637 (п. 2.11) та ПКУ  (пп. 170.9.1 ПКУ) випливає, що підзвітні кошти –  це кошти, отримані працівником для здійснення витрат на відрядження або на окремі цивільно-правові дії від імені особи, яка їх видала (наприклад, для закупівлі матеріальних цінностей, оплати послуг оренди, зв'язку та ін.).

Отже, статус коштів, які отримав не той працівник безготівково, визначається призначенням платежу, зазначеним у платіжному дорученні, за яким відбулося перерахування коштів на його картку. Якщо в призначенні платежу зазначено, що це кошти на відрядження або здійснення цивільно-правової дії, то є підстави вважати ці кошти підзвітними. 

При цьому слід врахувати таке. Підставою для видачі працівнику грошового авансу чи то на відрядження, чи на виконання цивільно-правових дій є наказ (розпорядження) керівника про службове відрядження/виконання цивільно-правової дфії відповідно, в якому зазначаєтсья про забезпечення таких коштів у готівковій або безготівковій формі. Але часто, наприклад, на виконання цивільно-правових дій, такий наказ окремо не складається.

Отже, говорити про те, що відсутність наказу на час перерахування коштів є доказом того, що ці кошти не є підзвітними (про що чітко говорить первинний документ про їх перерахування), на нашу думку, не можна.

Оскільки кошти було перераховано на особисту картку працівника, то вони вважаються отриманими під звіт на дату зарахування на рахунок працівника. 

Відповідно до п. 2.12 Положення №637 фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з поточного рахунку із застосуванням корпоративного електронного платіжного засобу або особистого електронного платіжного засобу, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі.

Згідно з пп. 170.9.2 ПКУ звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, подається до закінчення п'ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку:

а) завершує таке відрядження;

б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що видала грошові кошти під звіт.

При цьому, сума підзвітних коштів, яка залишається невикористаною підзвітною особою, повертається до або під час подання звіту.

У разі скасування відрядження, тобто працівник в будь-якому випадку не завершить його, бо й не розпочав, в Інструкції №59 чітко вказано, що якщо працівник отримав аванс на відрядження і не виїхав, то він повинен протягом трьох банківських днів з дня прийняття рішення про відміну поїздки повернути до каси підприємства зазначені кошти (п. 11 р. ІІ Інструкції №59).

Норми Інструкції №59 обов’язкові до виконання для бюджетних установ й організацій. Відповідно до листа Міндоходів від 03.07.2013 №6091/6/99-99-22-02-04-15/169 госпрозрахункові  підприємства Інструкцію №59 можуть використовувати як допоміжний (довідковий) документ. Тому вважаємо, що підприємство не зобовязане притримуватися норми про повернення підзвітних коштів лише у касу. 

Тому для уникнення виникнення ПДФО та військового збору радимо повернути кошти якомога швидше. Повернути ці кошти, в разі відсутності на підприємстві каси, працівник може на поточний рахунок підприємства. Радимо також оформити на ці кошти авансовий звіт, у якому зазначити про їх перерахування та повернення. На нашу думку, такі кошти, в разі їх повернення працівником, не потраплять до його оподаткованого доходу

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202492
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024389
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426