• Посилання скопійовано

Працевлаштування: чи потрібен трудовий договір в письмовій формі?

Підприємство має намір прийняти на роботу працівника. Чи обов'язково укладати договір в письмовій формі? Яку форму договору потрібно використовувати при прийнятті на роботу в 2016 р. і що саме має бути прописано в такому договорі?

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі — КзпП) трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. 

Додержання письмової форми є обов'язковим: 

1) при організованому наборі працівників; 

2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я; 

3) при укладенні контракту; 

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;

5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу); 

6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 

7) в інших випадках, передбачених законодавством України*. 

Відтак, якщо прийняття на роботу працівника підпадає під одну з названих обставин, то письмова форма трудового договору є обов’язковою.

Якщо ні, то діють правила ч. 3 ст. 24 КзпП. Відповідно до неї працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення про прийняття працівника на роботу відповідного податкового органу в порядку, встановленому Кабміном. Порядок повідомлення ДФС та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджено Постановою КМУ від 17.06.2015 р. № 413.

Отже, чинне законодавство про працю передбачає укладення трудового договору у випадках, інших, ніж у ч. 1 ст. 24, у формі наказу чи розпорядження.

Щодо письмової форми, то на нашу думку, ми підтримуємо позицію, яка висловлюється на користь видання наказу чи розпорядження про прийняття на роботу (фактичного допуску до роботи) навіть в ситуації, коли між підприємством та працівником укладається письмовий трудовий договір з відповідною назвою.

Отже, з 01.01.2015 року роботодавець, приймаючи на роботу працівника, зобов’язаний видати наказ про прийняття на роботу (чи розпорядження) з укладенням трудового договору у письмовій формі чи без такого.

При цьому, зміст трудового договору наведений у ст. 21 КзпП. Так, до трудового договору мають бути включено такі основні вимоги:

• визначення виконуваної роботу, на яку прийнято працівника, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові (в т.ч. визначення робочого часу та годин роботи),

• розмір заробітної плати, інші виплати, які належать працівнику за виконання роботи,

• умови праці, які є необхідними для виконання роботи та які забезпечуються роботодавцем.

________________

В цьому  випадку, йдеться про обов'язкову письмову форму трудового договору, наприклад, для працівників, діяльність яких пов'язана із державною таємницею (Постанова КМУ від 16.11.94 р. №779 “Про встановлення письмової форми трудових договорів з працівниками, діяльність яких пов'язана з державною таємницею”).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    Сьогодні 14:2228
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024348
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428