Фінансовий результат до оподаткування зменшується відповідно до абз. 3 п. 138.2 ПКУ на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних П(С)БО або МСФЗ.
Якщо до дооцінених основних засобів уцінка раніше не проводилась, то до вказаного платника абз. 3 п. 138.2 ст. 138 ПКУ не застосовується. А отже така дооцінка не вплинула на фінрезультат.
Також зверніть увагу на минулорічне роз’яснення податківців. Вони говорили: на сьогодні розділ ІІІ ПКУ не містить норм, які б забороняли збільшувати вартість основних засобів, яка підлягає амортизації, на суму дооцінки. Цей розділ ПКУ не містить також норм щодо додаткових коригувань, які призведуть до перегляду та зменшення нарахованої амортизації, у зв’язку з тим, що вартість основних засобів перецінилась. Отже, дооцінка основних засобів може включатися до вартості основних засобів та амортизуватися для цілей податкового обліку. Відповідну думку з цього приводу висловили й податківці у листі від 04.12.2015 р. №26508/10/28-10-06-11.
На нашу думку, таке роз’яснення було неправильним, адже нормами розділу ІІІ ПКУ переоцінка необоротних активів взагалі не передбачена, вона проводиться виключно в бухгалтерському обліку. Це роз’яснення від податківців було спричинено дуже узагальненими нормами пп. 138.3.1 ПКУ, який посилається на норми бухгалтерського законодавства щодо проведення амортизації необоротних активів.
Тому пізніше податківці змінили свою думку. У листі від 02.02.2016 р. №2044/6/99-99-19-02-02-15 вказано таке. Для розрахунку амортизації відповідно до положень п. 138.3 ПКУ визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Обережні платники податку на прибуток будуть дотримуватися останньої позиції податківців та нараховувати в податковому обліку амортизації дооцінених ОЗ за вартістю без суми дооцінки. Також можна звернутися до податківців за індивідуальною податковою консультацією (за правилами ст. 52 ПКУ) для свого переконання в правильності рішення.
Про відображення в обліку дооцінки ОЗ дивиться тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити