• Посилання скопійовано

Чи потрібно коригувати фінрезультат при отриманні кредиту за програмою «5-7-9»?

Підприємство - платник податку на прибуток (застосовує різниці) отримало компенсацію відсотків за кредитною програмою «5-7-9». Чи потрібно коригувати фінансовий результат відповідно до пп. 140.4.8 та пп. 140.5.16 ПКУ?

Бюджетний грант - це цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом (див. пп. 14.1.277-1 ПКУ).

Перелік надавачів бюджетних грантів затверджено постановою КМУ від 18.08.2021 року №867 «Про затвердження переліку надавачів бюджетних грантів» згідно з якою до переліку надавачів бюджетних грантів включено також Фонд розвитку підприємництва. Про це ми писали тут.

Так, відповідно до пп. 140.4.8 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму бюджетних грантів, отриманих платником податку та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ.

Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат, пов’язаних із виконанням умов договору про надання бюджетного гранту, понесених у поточному звітному періоді за рахунок таких грантів (але не більше суми таких грантів) та включених до складу витрат поточного звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (див. пп. 140.5.16 ПКУ).

При цьому в ЗІР категорія, 102.12: «Чи є бюджетним грантом компенсація витрат на сплату процентів за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» Фондом розвитку підприємництва та чи здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування на суму такої компенсації?» податківці зазначили:

«Державна фінансова підтримка у вигляді компенсації Фондом витрат на сплату процентів за Програмою не відповідає визначенню бюджетного гранту згідно з пп. 14.1.277-1 ПКУ, оскільки не пов’язана з реалізацією проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах. 

Положеннями ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з компенсації Фондом витрат на сплату процентів за Програмою. Така компенсація відображається при формуванні фінансового результату до оподаткування та, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку».

Дана відповідь формально повністю відповідає нормам ПКУ. Однак на нашу думку саме визначення бюджетного гранту потребує перегляду. Адже перелік надавачів доповнено, зокрема додано Фонд розвитку підприємництва та Український ветеранський фонд і відповідно напрямок фінансування вже значно ширший, ніж наведено у пп. 14.1.277-1 ПКУ. Проте це не змінює того факту, що це цільова допомога на безоплатній і безповоротній основі за рахунок бюджетних коштів. 

І тут є певна колізія. З одного боку ми розширюємо надавачів, щоб не ідентифікувати, що отримані кошти є саме бюджетним грантом, а з іншого обмежуємо напрямок фінансування. 

Також наразі, дане роз’яснення переведено до нечинних з 24.04.2025 р. у зв’язку з внесенням змін до підпункту 2 пункту 9 Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва

Тепер держпідтримку можуть також отримати виробники сільськогосподарської продукції для будівництва овочесховищ та картоплесховищ.

Тому на нашу думку в найближчому часі податківці викладуть оновлене роз’яснення зі збереженням наведеної раніше суті, зокрема, що коригувати фінансовий результат не потрібно. Однак інколи бувають і сюрпризи, тож краще його відстежити.

Висновки:

  • Компенсація відсотків за програмою «5-7-9» не є бюджетним грантом: згідно з пп. 14.1.277-1 ПКУ, компенсація від Фонду розвитку підприємництва не відповідає визначенню бюджетного гранту, оскільки не стосується сфер культури, туризму, креативних індустрій, спорту чи гуманітарних сфер; 
  • Коригування фінансового результату не передбачено: Положення ПКУ не встановлюють різниць для коригування фінрезультату до оподаткування за операціями з компенсації відсотків за програмою «5-7-9», тому вона враховується за правилами бухгалтерського обліку;
  • Можливі оновлення роз’яснень: через зміни до Порядку надання держпідтримки (з 24.04.2025 р.) та розширення переліку надавачів грантів, податківці можуть оновити роз’яснення, але, ймовірно, збережуть позицію про відсутність необхідності коригування фінрезультату.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»