• Посилання скопійовано

Нюанси коригування боргу минулих періодів

У 2013 р. помилково склали зайвий акт нерезиденту на 10 тис. € (Д-т 362 К-т 703) і, як наслідок, визначали курсові різниці. Як на підставі бухгалтерської довідки відкоригувати на дату балансу (30.09.2015 р.) таку операцію? На 30.09.2015 р. наявна дебіторська заборгованість – 241197,60 грн

Помилку було припущено у 2013 році, тобто, вона вплинула на складання фінзвітності за минулі звітні періоди – починаючи з 2013 року. А її виправлення вплине на складання фінзвітності за поточний, 2016 рік (або навіть за 2015 рік, якщо підприємство ще не подало таку фінзвітність). 

Порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності визначаються П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах". Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). 

Як сказано у п. 9 Методрекомендацій №356 (затверджені наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. №356 "Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку") виправлення помилок минулих років оформлюється у місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою, в якій наводиться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, якою виправляється помилка. 

У місяці складання бухгалтерської довідки її дані записуються до відповідного регістру бухгалтерського обліку і Головної книги. Виправлення помилок за минулий рік, що виявлені в поточному році, враховуючи П(С)БО 6 відображається кореспонденцією рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" з рахунками бухобліку. 

Враховуючи умови запитання, якщо помилку було вирішено виправити 01.10.2015 року, то на цю дату на підставі бухгалтерської довідки слід здійснити проведення: Д-т 441 Кт 362 на суму 241197,60 грн. Таким чином, обрахований раніше чистий прибуток буде зменшено як на суму визнаного доходу від надання послуг за зайвим актом, так і на суму раніше визнаних позитивних курсових різниць, адже усі ці суми наразі враховані в зазначеній сумі. 

Виправлення помилки у Звіті про власний капітал (форма №4) підлягає відображенню в рядку 4010 "Виправлення помилок" у графі 7 Нерозподілений прибуток (непокритий збиток). Крім того, дані про проведені виправлення наводяться у примітках до фінзвітності (форма №5, затверджена наказом Мінфіну від 29.11.2000 р. №302) відповідно до п. 20 П(С)БО 6.  

Так, у примітках до фінансових  звітів  слід  розкривати  таку інформацію  щодо виправлення помилок,  які мали місце в попередніх періодах:

- зміст і суму помилки;

- статті фінансової звітності минулих періодів,  які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;

- факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202432
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419