• Посилання скопійовано

Нюанси коригування боргу минулих періодів

У 2013 р. помилково склали зайвий акт нерезиденту на 10 тис. € (Д-т 362 К-т 703) і, як наслідок, визначали курсові різниці. Як на підставі бухгалтерської довідки відкоригувати на дату балансу (30.09.2015 р.) таку операцію? На 30.09.2015 р. наявна дебіторська заборгованість – 241197,60 грн

Помилку було припущено у 2013 році, тобто, вона вплинула на складання фінзвітності за минулі звітні періоди – починаючи з 2013 року. А її виправлення вплине на складання фінзвітності за поточний, 2016 рік (або навіть за 2015 рік, якщо підприємство ще не подало таку фінзвітність). 

Порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності визначаються П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах". Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). 

Як сказано у п. 9 Методрекомендацій № 356 (затверджені наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. №356 "Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку") виправлення помилок минулих років оформлюється у місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою, в якій наводиться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, якою виправляється помилка. 

У місяці складання бухгалтерської довідки її дані записуються до відповідного регістру бухгалтерського обліку і Головної книги. Виправлення помилок за минулий рік, що виявлені в поточному році, враховуючи П(С)БО 6 відображається кореспонденцією рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" з рахунками бухобліку. 

Враховуючи умови запитання, якщо помилку було вирішено виправити 01.10.2015 року, то на цю дату на підставі бухгалтерської довідки слід здійснити проведення: Д-т 441 Кт 362 на суму 241197,60 грн. Таким чином, обрахований раніше чистий прибуток буде зменшено як на суму визнаного доходу від надання послуг за зайвим актом, так і на суму раніше визнаних позитивних курсових різниць, адже усі ці суми наразі враховані в зазначеній сумі. 

Виправлення помилки у Звіті про власний капітал (форма №4) підлягає відображенню в рядку 4010 "Виправлення помилок" у графі 7 Нерозподілений прибуток (непокритий збиток). Крім того, дані про проведені виправлення наводяться у примітках до фінзвітності (форма №5, затверджена наказом Мінфіну від 29.11.2000 р. № 302) відповідно до п. 20 П(С)БО 6.  

Так, у примітках до фінансових  звітів  слід  розкривати  таку інформацію  щодо виправлення помилок,  які мали місце в попередніх періодах:

- зміст і суму помилки;

- статті фінансової звітності минулих періодів,  які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;

- факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Заповнення декларації про майновий стан, якщо фізособа додатково подає два Звіти про КІК
    Фізособа разом з декларацією про майновий стан і доходи подає два Звіти про КІК – за 2022 і 2023 роки. Як у цьому разі складати додатки КІК і заповнювати декларацію?
    29.04.202427
  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202461
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202453
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448