• Посилання скопійовано

Нюанси коригування боргу минулих періодів

У 2013 р. помилково склали зайвий акт нерезиденту на 10 тис. € (Д-т 362 К-т 703) і, як наслідок, визначали курсові різниці. Як на підставі бухгалтерської довідки відкоригувати на дату балансу (30.09.2015 р.) таку операцію? На 30.09.2015 р. наявна дебіторська заборгованість – 241197,60 грн

Помилку було припущено у 2013 році, тобто, вона вплинула на складання фінзвітності за минулі звітні періоди – починаючи з 2013 року. А її виправлення вплине на складання фінзвітності за поточний, 2016 рік (або навіть за 2015 рік, якщо підприємство ще не подало таку фінзвітність). 

Порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності визначаються П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах". Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). 

Як сказано у п. 9 Методрекомендацій №356 (затверджені наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. №356 "Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку") виправлення помилок минулих років оформлюється у місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою, в якій наводиться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, якою виправляється помилка. 

У місяці складання бухгалтерської довідки її дані записуються до відповідного регістру бухгалтерського обліку і Головної книги. Виправлення помилок за минулий рік, що виявлені в поточному році, враховуючи П(С)БО 6 відображається кореспонденцією рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" з рахунками бухобліку. 

Враховуючи умови запитання, якщо помилку було вирішено виправити 01.10.2015 року, то на цю дату на підставі бухгалтерської довідки слід здійснити проведення: Д-т 441 Кт 362 на суму 241197,60 грн. Таким чином, обрахований раніше чистий прибуток буде зменшено як на суму визнаного доходу від надання послуг за зайвим актом, так і на суму раніше визнаних позитивних курсових різниць, адже усі ці суми наразі враховані в зазначеній сумі. 

Виправлення помилки у Звіті про власний капітал (форма №4) підлягає відображенню в рядку 4010 "Виправлення помилок" у графі 7 Нерозподілений прибуток (непокритий збиток). Крім того, дані про проведені виправлення наводяться у примітках до фінзвітності (форма №5, затверджена наказом Мінфіну від 29.11.2000 р. №302) відповідно до п. 20 П(С)БО 6.  

Так, у примітках до фінансових  звітів  слід  розкривати  таку інформацію  щодо виправлення помилок,  які мали місце в попередніх періодах:

- зміст і суму помилки;

- статті фінансової звітності минулих періодів,  які були переобраховані з метою повторного подання порівняльної інформації;

- факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»