Варіанти виправлення помилок
Варіантів самостійного виправлення помилок, допущених у податкових деклараціях, два, і вони передбачені в пп. 50.1 ПКУ:
1. подати уточнюючу декларацію за період, в якому допущено помилку;
2. відобразити уточнені показники у декларації будь-якого наступного періоду.
Обравши перший варіант, складають декларацію за перший квартал 2018 року, роблячи відмітку в комірці "Уточнююча" "шапки" декларації. Якщо виправлення вплинуло на показники наступних поданих декларацій (а в розглядуваній ситуації виправлення вплинуло на показники наступних декларацій), роблять виправлення і в цих наступних. Тобто, подають уточнюючі декларації як за півріччя, так і за 9-ть місяців.
Обравши другий варіант, складають додаток ВП до поточної декларації, в даній ситуації до декларації за 2018 рік. Але через додаток ВП можна виправити помилки тільки одного звітного періоду. Якщо помилка першого кварталу вплинула на показники півріччя і 9 місяців, виправити через додаток ВП з виправленнями першого кварталу не вийде. Доведеться подавати уточнюючі декларації за перший квартал, за півріччя. А ось виправлення за 9-ть місяців можна зробити як через уточнюючий розрахунок, так і через додаток ВП до річної декларації.
Якщо підприємство не скористалося ані першим, ані другим варіантом виправлення помилок, воно по суті припустилося новоїпомилки при виправленні помилок.
Чи правильні дії податкової, яка зняла витрати у річній декларації і донарахувала податок на прибуток?
На наш погляд, ні, не правильні.
Підприємство хоч і припустилося помилки при виправленні помилки, але така помилка не призводить до недоплати податку на прибуток.
В бухгалтерському обліку помилка виправляється в тому періоді, в якому вона виявлена (див. пп. 4.3 Положення №88). Причому вплив на фінзвітність мають тільки виправлення помилок минулих років (див. пп. 4, пп. 5 НП(С)БО 6). Тому з точки зору бухгалтерського обліку в розглядуваній ситуації проміжна фінзвітність (за перший квартал, за півріччя, 9-ть місяців) не виправляється. Виправлені показники відображаються у річній фінзвітності.
Таким чином, складаючи декларацію за 2018 рік, підприємство не припускалося помилки, воно правильно відобразило витрати. Річна сума витрат, повторимося, відображена правильно. Тому немає підстав для зняття суми виправленої помилки з річної суми витрат.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити