Із прийняттям Податкового кодексу України (далі — ПКУ) з 01.04.2011 року кардинально змінився підхід до визнання доходів та витрат у податковому обліку: на зміну «правилу першої події» прийшов метод нарахування. Таким чином:
— датою отримання доходів, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, є звітний період, у якому такі доходи визнаються згідно з цією статтею, незалежно від фактичного надходження коштів (метод нарахувань) (пп. 137.4 ст. 137 ПКУ);
— інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку (п. 138.5 ст. 138 ПКУ);
— датою здійснення витрат, нарахованих платником податку у вигляді сум податків та зборів, вважається останній день звітного податкового періоду, за який проводиться нарахування податкового зобов'язання з податку та збору (пп. 138.5.1 п. 138.5 ст. 138 ПКУ).
Отже, у 1-му кварталі 2011 року підприємству слід було за правилом першої події (за датою нарахування податку на землю) включити всю суму податку за 1-ий квартал до складу валових витрат. В свою чергу, слід також було відобразити у складі валових доходів нараховану суму компенсації з податку за 1-ий квартал (в т.ч. за березень). Таким чином, за отриманою компенсацією березневого податку у квітні вже доходи не виникають, оскільки вони мали бути відображені у 1-му кварталі.
Що стосується доходів і витрат 2-го кварталу, то ситуація наступна:
— до складу витрат включається сума нарахованого податку за квітень-червень 2011 р., при цьому нарахований податок за червень включається до складу витрат на дату останнього дня звітного періоду, тобто 30.06.2011 р.;
— до складу доходів слід включати нараховану компенсацію земельного податку за квітень-червень 2011 р. на підставі оформлених актів за цей період.
Таким чином, сплата податку та отримання компенсації за червень у липні не впливатимуть на формування ні доходів ні витрат.
Щодо відображення витрат на комунальні послуги, то слід дотримуватись аналогічного підходу: їх слід відображати у звітному періоді їх здійснення (у червні — за червень) на підставі оформлених актів. Компенсацію зазначених витрат слід відображати у складі доходів звітного періоду у якому такі доходи визнаються (у червні — за червень), незалежно від фактичного надходження коштів (метод нарахувань).
Галина Шулак
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити