• Посилання скопійовано

У декларації з прибутку не відображено безоплатно отримані НМА: як виправити помилку?

Підприємство безоплатно отримало право на користування бухгалтерською програмою (НМА). Чи виникають щодо цього податкові різниці? Чи потрібно відображати НМА в додатках АМ та РІ декларації з прибутку? Якщо потрібно, то як виправити помилку, оскільки підприємство не відображало їх взагалі в деклараціях минулих років, але вело їх бухоблік?

Безоплатно отримані основні засоби й нематеріальні активи до 01.01.2015 р. не амортизувалися, бо не було витрат на їх придбання (а саме — витрати не підлягали амортизації згідно з пп. 144.1 ПКУ). Тому, якщо підприємство їх отримало до 01.01.2015 р., то їх балансової податкової вартості для перенесення в новий облік, який відбувся з 01.01.2015 року, немає. Відповідно, у податковому обліку з 01.01.2015 р. вони не також амортизуються (лист Міжрегіонального ГУ ДФС ― Центрального офісу з ОВП від 15.01.2016 р. №116710-28-10-06-11, також див. тут).

Щодо основних засобів і нематеріальних активів, отриманих після 1 січня 2015 року, то безперечно, їх амортизують за загальними правилами. Оскільки в податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, нематеріальні активи, безоплатно отримані платником податку, то такі основні засоби, НМА, отримані після 01.01.2015 р., які використовуються в госпдіяльності платника податку, підлягають амортизації згідно з пп. 138.3 ПКУ.

Таке ж роз’яснення міститься у підкатегорії 102.05, «ЗІР» (запитання: «Чи підлягають амортизації у податковому обліку ОЗ, безоплатно отримані платником податку (у т. ч. до 01.01.2015 р.)?»).

У ПКУ передбачено такі амортизаційні різниці.

Так, фінрезультат до оподаткування:

  • збільшується на суму нарахованої бухоблікової амортизації ОЗ або НМА відповідно до П(С)БО або МСФЗ;
  • зменшується на суму розрахованої податкової амортизації ОЗ або НМА відповідно до пп. 138.3 ПКУ.

Таким чином, якщо НМА, отримані до 01.01.2015 року, то після 01.01.2015 року у підприємства виникає лише різниця щодо збільшення фінрезультату до оподаткування у вигляді бухгалтерської амортизації. Якщо ж НМА безоплатно отримані після 01.01.2015 року, то у підприємства має бути дві амортизаційні різниці – на збільшення фінрезультату до оподаткування на бухоблікову амортизацію та на зменшення на податкову.

Оскільки у підприємства мають бути різниці від залежності від дати отримання НМА, то відповідно мають бути заповнено додатки АМ та РІ декларації з податку на прибуток. Що стосується виправлення декларації з податку на прибуток, то як це зробити, ми детально розглядали тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»