• Посилання скопійовано

Завищено суму акту за попередній рік: як виправити помилку?

Виявлено, що у 2017 році акт виконаних робіт від постачальника відображено на більшу суму, ніж потрібно. Як виправити таку помилку в бухгалтерському та податковому обліку, а також декларації з податку на прибуток?

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого   прибутку (непокритого збитку) та повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

Отже, на 1 січня звітного року (в даному випадку - це 2019 рік) підприємство складає бухгалтерську довідку із коригуванням показника на рахунку 44 та відповідного рахунку, показники якого призвели до необхідності коригування. Зважаючи на те, що через таку помилку було завищено суму заборгованості перед постачальником, то в бух обліку виникнуть такі записи:

  • Дт 631 Кт 44 – на суму завищення;
  • Дт 44 Кт 643 – на суму ПДВ у такому завищені.

При цьому, подання уточнюючої форми фінзвітності не передбачено, а наслідки виправлення станом на 1 січня відображаються в балансі за той звітний період, у якому помилку було знайдено та виправлено.

 

Декларація з податку на прибуток

Оскільки виправлення помилок призводить до змін у показниках декларації на прибуток, то, відповідно, виникає необхідність внесення виправлень і до податкової звітності. Наразі є два шляхи для цього за п. 50.1 ПКУ

  • виправити помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації (тобто, декларації з поміткою «Уточнююча» щодо її форми);
  • виправити помилки у поточній декларації за той звітний період, коли вони були знайдені (шляхом складання додатку ВП до такої декларації. Як це зробити ми писали тут). 

При цьому, зважаючи на те, що фінзвітність є невід’ємною частиною декларації, то при поданні уточнюючої декларації податківці наполягають, що повинно бути подано виправлену фінансову звітність (позиція ДФС та редакції щодо цього питання тут).

У разі подання уточнюючої декларації з податку на прибуток в заголовній частині здійснюється позначка «уточнююча». У рядках 1 – 25 такої уточнюючої декларації зазначаються правильні показники, які підлягають декларуванню у періоді, що уточнюється. А у рядках 26-34 зазначається результат виправлення помилки та суми штрафу, якщо така помилка призвела до збільшення податкових зобов’язань.

 

Штраф

Розмір штрафу залежить від того, яким чином здійснюється внесення змін до податкової звітності:

  • у разі виправлення помилок шляхом уточнюючого розрахунку штраф складає 3% від суми недоплати. Зверніть увагу, що сума штрафу при цьому сплачується до подання такого уточнюючого розрахунку;
  • якщо виправлення помилки відбувається у декларації за звітний період шляхом заповнення додатку ВП, штраф складає 5% від суми недоплати із відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
  • Якщо ж виправлення помилки не призведе до збільшення суми зобов’язань, то штраф не застосовується.

Порядок нарахування пені у разі недоплати суми зобов’язань ми розглядали тут>> 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024232
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418