• Посилання скопійовано

Облік донарахованого ПДВ та податку на прибуток, штрафних санкцій після перевірки

За результатами податкової перевірки за IV квартал 2013 р. – ІІІ квартал 2016 р. підприємству нарахували зобов'язання з податку на прибуток і ПДВ та штраф, який вчасно сплачено. Як відобразити ці операції в обліку? Чи потрібно коригувати витрати? Чи відображати ці операції у фінансовій і податковій звітності?

Штрафи та пені є іншими операційними витратами, що обліковуються на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» та відносяться до того періоду, в якому вони були визнані (узгоджені) (п. 20 і п. 7 П(С)БО 16).

А ось суми донарахувань самих податків і зборів на практиці класифікують як адмінвитрати (рахунок 92 «Адміністративні витрати»), або як інші операційні витрати (субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»), а для донарахованого податку на прибуток використовуються рахунок 98 «Податок на прибуток». Втім такі витрати повинні відноситися до витрат того періоду, в якому був отриманий дохід, заради якого вони й були понесені (п. 18п. 20 і п. 7 П(С)БО 16).

Тому, якщо виявлена помилка допущена платником податків у звітному періоді, тоді й проведення із донарахування ПДВ та податку на прибуток слід відобразити у такому звітному періоді (Дт 949 Кт 641/ПДВ, 641/податок на прибуток).

Якщо ж помилка минулих звітних років, тоді донарахування ПДВ та податку на прибуток слід відображати через рахунок 44 як виправлення помилок минулих звітних періодів (Дт 441 (442) 641/ПДВ, 641/податок на прибуток).

Підставою для відображення в обліку таких проведень буде бухгалтерська довідка, складена на підставі отриманого від ДФС повідомлення-рішення.

Детальніше про це ми писали тут, а що стосується донарахування ПДФО ми писали тут.

Оскільки, судячи із умов запитання, донарахування податків стосуються звітних періодів 2013-2016 року, тобто минулих звітних років, слід датою попереднього балансу - в зазначеному випадку це буде 31.12.2016 р. (але у бухгалтерській довідці зазначити, що це робиться згідно з повідомлення-рішення № … від…..2017 р.), зробити проведення Дт 441 (442) Кт 641 як за донарахуваннями з ПДВ, так і за податком на прибуток. Таким чином, у підприємства будуть правильні початкові залишки за відповідними рахунками в балансі на початок 01.01.2017 р. 

Оскільки об’єкт оподаткування податком на прибуток згідно з пп. 134.1.1 ПКУ визначається на підставі даних фінзвітності, то відповідно таке донарахування ПДВ та податку на прибуток, а також визнані штрафи, вплинуть на визначення фінрезультату за 1 квартал (якщо підприємство звітує щокварталу)/за 2017 рік (якщо підприємство звітує за рік).

У 2017 році, як і раніше, коригувати фінрезультат до оподаткування на визнані податкові штрафи та донарахований ПДВ та податок на прибуток не потрібно. Адже згідно з новим пп. 140.5.11 ПКУ фінрезультат до оподаткування слід збільшувати на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243461
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024236