Відповідно до пп. "б" п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
За загальним правилом база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ПКУ). Оскільки мова йде просто про компенсацію витрат, передбачених договором, і немає поставки послуг, компенсація земельного податку не повинна потрапляти до складу бази оподаткування ПДВ.
Разом з тим, часто ризик в цьому питанні при перевірках полягає в тому, що місцеві податківці дотримуються позиції, що кошти, що отримуються від орендаря як компенсація будь-яких витрат, передбачених договором оренди, будучи складовою частиною операцій з постачання послуг при наданні в оренду нерухомого майна, повинні включатися до бази оподаткування ПДВ орендодавця та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку. Але в зазначеному випадку між орендарем земельної ділянки та власником нерухомості немає договору суборенди, є договір про компенсацію земельного податку.
В питанні оподаткування компенсації земельного податку податківці час від часу змінюють свою точку зору на протилежну. Так, в своєму листі від 19.01.2016 р. №907/6/99-99-19-03-02-15 податківці доходять висновку, що кошти, які надійшли платнику податку у вигляді компенсації з оплати земельного податку, до бази оподаткування не включаються та податком на додану вартість не оподатковуються (і це вже роз’яснення, у якому сума компенсації земельного податку надходить не від орендаря, тобто, в ситуації аналогічній тій, яка зазначена у запитанні).
Тому, ми вважаємо, що в зазначеному в запитанні випадку сума отриманої компенсації ПДВ не оподатковується. Але радимо в договорі чітко розписувати, яка сума, що саме компенсує і яким є порядок її обрахунку.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись