• Посилання скопійовано

Дарування замортизованого автомобіля: що з оподаткуванням?

Підприємство має намір подарувати фізособі авто, яке повністю замортизоване (ліквідаційна вартість не встановлювалася). Документальне оформлення: акт приймання-передачі основних засобів, в якому зазначена експертна оцінка, договір дарування. Що з ПДВ та податком на прибуток?

За загальним правилом ст. 208 ЦКУ, правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, передбачених ч. 1 ст. 206 цього Кодексу, вчиняються у письмовій формі. Правовому регулюванню операцій за договором дарування присвячені ст. 717-728 ЦКУ.

Нотаріальне посвідчення договору дарування транспортного засобу не є обов'язковим. Проте, у договорі потрібно зазначити, що майно передається безоплатно у дарунок і зазначити експертну оцінку (ця вартість потрібна для утримання ПДФО, про що далі).

Факт здійснення підприємством господарської операції, безоплатна передача автомобіля не є винятком, повинен підтверджуватися документально. І насамперед таке рішення має бути зафіксоване у наказі керівника підприємства. 

Враховуючи умови запитання, автомобіль, який дарується вже замортизований (не має на балансі), тому такі документи, як «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма №ОЗ-1), відмітки в Інвентарній картці обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) та Інвентарному списку основних засобів (форма №ОЗ-9), сподіваємось вже складені.

При безоплатній передачі автомобіля дохід у дарувальника в бухобліку не визнається. Адже за п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу.

Щодо податку на прибуток. Враховуючи порядок визначення об'єкта оподаткування встановлений пп. 134.1.1 ПКУ, прибуток визначається за правилами бухобліку. І якщо навіть платник податку на прибуток визначає об'єкт оподаткування шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату на різниці, які виникають відповідно до положень ІІІ розділу, за умовами цієї операції різниці не виникають (якщо такий автомобіль не має залишкової вартості і в податковому обліку, тобто, і в такому обліку повністю замортизований).  

Щодо ПДВ. Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ постачання товарів, це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі дарування такого товару. Товари — це матеріальні активи. Постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування ПДВ згідно з п. 185.1 ПКУ. Але база оподаткування відповідно до п. 188.1 ПКУ визначається виходячи з договірної вартості. Операція безоплатного постачання передбачає, що договірна вартість буде нульовою, але ПЗ з ПДВ при даруванні замортизованого автомобіля не виникають. Потрібно зауважити, що абз. 2 п. 188.1 ПКУ вказує, що база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни). Проте, потрібно врахувати, що автомобіль, який дарується не має залишкової вартості. 

Щодо ПДФО та військового збору. Відповідно до пп. 168.1.3 ПКУ якщо згідно з нормами розділу IV ПКУ окремі види оподатковуваних доходів не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку-фізособа зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку. 

Згідно з п. 174.7 ПКУ вартість легкових автомобілів отриманих у дарунок, які підлягають оподаткуванню згідно з ст. 174 ПКУ, визначається у порядку, встановленому абз. 3 п. 173.1 ПКУ: не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку). Ставка податку становить 5% (оскільки мова не йде про дарунок від родича першого ступеню споріднення або обдарованого-нерезидента).

Ставка військового збору становить 1,5 % від об'єкта оподаткування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246253
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255