• Посилання скопійовано

Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік

Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?

Повне питання:

ТОВ на загальній системі оподаткування імпортувало товари та сплатило мито та ПДВ згідно МД. 

Пізніше було видано аркуш коригування (далі - АК) на застосування сертифіката EUR1, де було скасовано мито і ця сума з кодом 20 зазначена до повернення. Сума мита повністю була повернута з рахунку Казначейства (на це було подано заяву з боку ТОВ). У митному кабінеті було внесено зміни до МД на підставі АК щодо зняття мита і перерахунку ПДВ. 

У податковому кабінеті було відображено коригування ПДВ - реєстраційного ліміту на зменшення. ПДВ не було повернуто (не було подано заяву на повернення як по миту). У періоді отримання АК було відкориговано ПК у декларації з ПДВ на зменшення. 

Питання:

1. Чи обов'язково подавати заяву на повернення ПДВ з боку митниці (держбюджету Казначейства)? Якщо так - за тією ж формою, що і мито? Наскільки ми розуміємо, що не обов’язково повертати, а воно зарахується у наступну МД;

2. Якщо не повертати ПДВ з боку митниці, то яким чином скоригувати у бухобліку розрахунки з митницею, адже зараз не співпадає сальдо на суму ПДВ? Тому що у податковому кабінеті ПДВ зменшено (реєстраційний ліміт), а у митному - не було коректив щодо ПДВ. Може, це через те, що не було повернуто ПДВ, проте можливо й не так (може, у митному кабінеті просто не коректнопройшло).

 

 Відповідь:

Чи обов'язково подавати заяву на повернення ПДВ з боку митниці?

Повернення надміру сплачених сум митнихплатежів, у тому числі ПДВ, здійснюєтьсявиключно на підставі письмової заяви платникаподатків (ст. 301 МКУПорядок №643).

Форма заяви довільна, але має містити (див. пп. 3 розд. ІІІ Порядку №643): реквізити платника, суму до повернення, підставу (наприклад, аркушкоригування, сертифікат EUR1), реквізитибанківського рахунку та інші необхідні дані.

Заява подається окремо на кожен вид платежу (мито, ПДВ тощо). Тобто, якщо мито вжеповернуто за окремою заявою, для ПДВ потрібноподати ще одну.

Автоматичного зарахування ПДВ у рахунок майбутніх імпортних операцій не передбачено. Якщо заяву не подати, ПДВ залишиться у бюджеті.

 

Коригування у бухобліку, якщо ПДВ не повертати

Ви абсолютно правильно відкоригували податковийкредит з ПДВ у декларації того періоду, в якомубуло оформлено аркуш коригування. Зменшенняреєстраційного ліміту (показник ΣМитн) такожвідбувається автоматично на дату оформлення АК, незалежно від фактичного повернення коштів.

 

Формування сальдо

Розглянемо, як виниклодебетове сальдо за розрахунками з митницею.

1. Сплата митних платежів: Дт 377 "Розрахункиз іншими дебіторами" (субрахунок розрахунківз митницею) Кт 311 "Поточні рахунки в національній валюті";

2. Відображення податкового кредиту: Дт 641/ПДВ Кт 377;

3. Повернення мита: Дт 311 Кт 377 (на повернутусуму мита);

4. Коригування (зменшення) податковогокредиту на підставі АК: Дт 641/ПДВ Кт 377 (методом "червоне сторно").

Після цих операцій за дебетом рахунку 377 залишається "висіти" сума надміру сплаченогоПДВ, яка є дебіторською заборгованістю бюджету перед вашим підприємством. Це сальдо є абсолютно коректним і відображає реальний стан розрахунків.

 

Урегулювання сальдо

Це дебетове сальдо буде закрите в момент, коли відбудеться одна з подій:

  • Фактичне повернення коштів з бюджету: Дт311 Кт 377;
  • Зарахування переплати в рахунок майбутніхмитних платежів: При оформленні нової МД на суму ПДВ буде зроблено проведення Дт 641/ПДВ Кт 377, і існуюча переплата буде зарахована в рахунок цього нарахування.

До моменту подання заяви та прийняття рішеннямитницею жодних додаткових коригувань в бухгалтерському обліку робити не потрібно. Дебетове сальдо на рахунку 377 є обґрунтованим і підтверджується первинним документом — аркушем коригування.

 

Розбіжності в електронних кабінетах

Те, що в податковому кабінеті коригування ліміту пройшло, а в митному кабінеті змін по ПДВ немає, може бути пов'язано з тим, що митний кабінет відображаєфактичний рух та стан розрахунків по грошовихкоштах. Оскільки повернення або офіційногозарахування ПДВ в аванс ще не відбулося (оскільки не було вашої заяви), стан розрахунків у їхнійсистемі може залишатися незмінним. Головнимдокументом для вас є аркуш коригування. Після подання заяви та її обробки митницею дані в митному кабінеті також мають бути відкориговані.

Висновки:

1. Повернення ПДВ не автоматичне: Для повернення надміру сплаченого ПДВ необхідно подати окрему заяву до митниці (ст. 301 МКУ, Порядок №643). Без заяви ПДВ не зараховується в рахунок майбутніх платежів;

2. Коригування в бухобліку коректне: Зменшення податкового кредиту та дебетове сальдо на рахунку 377 (розрахунки з митницею) відображають реальний стан. Сальдо закриється при поверненні ПДВ або зарахуванні в майбутні платежі;

3. Розбіжності в кабінетах: Відсутність коригувань ПДВ у митному кабінеті пов’язана з неподанням заяви на повернення. Аркуш коригування є підставою, а після обробки заяви митницею дані в кабінеті оновляться.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    Сьогодні 16:0616
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    Сьогодні 14:1417
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    Сьогодні 12:0724
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    Сьогодні 10:0432
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025359