• Посилання скопійовано

Подлежат ли операции по экспорту IT-услуг налогообложению нулевой ставкой НДС?

Предприятие до 2011 г. было на упрощенной системе налогообложения (валовые доходы — 600 тыс. грн в год), вид деятельности- IT услуги. С 01 января 2011 г. на общей системе налогообложения — не плательщик НДС (ст. 196.1.14 НК) . Заказчик- нерезидент. В связи с принятием Закона УкраЇни №8321 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур» (отменяет ст. 196.1.14),в случае, если Закон вступит в силу, обязательна ли регистрация плательщиком НДС и подлежат ли операции по экспорту IT-услуг налогообложению нулевой ставкой НДС, если услуги предоставляются нерезиденту с использованием компьютерных систем. (нерезидент представительства в Украине не имеет).

Щодо реєстрації платником ПДВ, то відповідно до п. 6.1 «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» затвердженого Наказом ДПСУ від 22.12.2010 р. №978 особи, які перейшли на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування і не були зареєстровані платниками ПДВ, підлягають обов'язковій реєстрації платниками ПДВ з урахуванням вимог пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ. Обсяг оподатковуваних операцій визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування(тобто з 01.01.2011 р.).

Таким чином, Ви підлягатимете обов'язковій реєстрації платником ПДВ тільки за умови, що загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена), протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищить 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Податковий кодекс України (ПКУ) не містить визначення терміну «ІТ-послуга», що не дає можливості надати однозначну відповідь на Ваше запитання. З метою надання повної та однозначної відповіді необхідно ознайомитися з умовами договорів, які укладатимуться з нерезидентами на надання таких послуг.

В цілому з метою оподаткування ІТ-послуг, що надаються нерезиденту, слід з’ясувати місце постачання послуг.

Місце постачання послуг визначає стаття 186 ПКУ. Зокрема пп. «а» та «в» п. 186.3 ст. 186 зазначає:

Місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарюванняабо — у разі відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать:

а) надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць);

в) консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні та інші подібні послуги консультаційного характеру, а також послуги з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем.

У зв’язку з наведеним, якщо Вашим підприємством надаватимуться ІТ-послуги, що підпадають під вказаний пп. «а» або «в» п. 186.3 ст. 186 ПКУ перелік, місцем їх постачання вважатиметься місце реєстрації нерезидента.

Згідно з пп. «б» п. 185.1 ст. 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Оскільки місцем постачання ІТ-послуг є місце реєстрації нерезидента, вони не будуть об’єктом оподаткування ПДВ. Якщо ж дані послуги не підпадатимуть під вказаний перелік, не виключено, що вони оподатковуватимуться ПДВ на загальних підставах (за ставкою 20%).

Операції з «експорту послуг» не є тотожними експорту товарів, тому про нульову ставку в даному випадку говорити не можна.

Микола Підлужний

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024281
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202438
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202468
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202433
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427