• Посилання скопійовано

Чи складати ПН на помилковий платіж та РК на його повернення?

На рахунок юрособи-платника ПДВ 05.02.2024 р. надийшли кошти у сумі 250 тис. грн від колишнього покупця ФОП - неплатника ПДВ, з яким розірвано відносини. ФОП у призначенні платежу помилково вказав "Оплата за товар". ФОП-покупець надав листа про помилку з проханням повернути кошти. Кошти повернули 04.03.2024 р. Які строки встановлені для повернення помилкових коштів, та якщо між контрагентами немає договірних відносин (або договір уже розірвано), чи нараховують ПЗ з ПДВ?

Станом на зараз немає спеціального законодавства, яке регулює строки повернення помилкових платежів, щоб були здійснені з вини платника. 

Указ Президента  від 16.03.1995 р. №227 "Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України" припинив дію 07.02.2019 р. У пп. 6 Указу №227 було встановлено 5-денний строк для повернення помилково отриманих коштів, який не діє з 07.02.2019 р.

Тепер сторони керуються лише ЦКУ – а саме главою 83 ЦКУ, зокрема, відповідно до ст. 1212 ЦКУ особа, яка набула майно за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Тут не прописано строків та умов повернення, тому отримувач повинен повернути платіж безумовно і негайно. Отримувач не вправі вимагати якихось листів від платника, а реквізити платника він може побачити у своїй банківській виписці. На практиці сторони користуються такими листами для узгодження реквізитів, на які слід повернути платіж, але, повторимо, це не обов’язково і відсутність листа від платника не може бути причиною неповернення помилково отриманих коштів. Неналежний отримувач має можливість негайно повернути платіж на той рахунок, звідки він прийшов.

Строки врегулювання помилкових платежів передбачені тільки для банків у Законі «Про платіжні послуги» №1591-IX:

  • ст. 86 (ч. 9, ч. 10) – у разі помилки банку банк повинен повернути кошти негайно;
  • ст. 87, ст. 88 регулюють процедури врегулювання помилкових платежів в інших ситуаціях.

Все це не стосується випадку, коли самі СГ ініціювали помилкові платежі, і вини банків тут немає. 

Податківці розглядають помилкові платежі через призму «наявності договірних відносин» між сторонами – якщо вони наявні, то отримувач повинен скласти ПН на помилково отримані кошти, а потім скласти РК на операцію з їх повернення. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції, вичерпний перелік яких наведено у ст. 185 ПКУ, і там немає нічого про «наявність договірних відносин», а є чіткий перелік окремих операцій, на які нараховується ПДВ. 

Помилковий переказ та його повернення, у т. ч. з індексацією та відсотками, не є операцією з постачання товарів і послуг, а отже, не є й об'єктом обкладення ПДВ, і не виникає обов’язок складати ПН та РК, незалежно від «наявності договірних відносин». Також не можна визначити номенклатуру товарів, на яку слід складати ПН та РК, адже отримувач нічого не збирається поставляти в рахунок помилкового платежу.

Отже, згідно з діючим законодавством в цьому випадку у отримувача немає обов’язку складати ПН на помилковий платіж, незалежно від того, коли він був повернутий – тому що підставою цього платежу не була реальна оподатковувана операція.

Проте на практиці податківці безпідставно можуть вимагати складання ПН та РК, при цьому їхні аргументи щодо наявності або відсутності договірних відносин не відповідають нормам ПКУ. Повторимо, ПКУ не прив’язує виникнення податкових зобов’язань з ПДВ до факту наявності договірних відносин, об’єктом оподаткування є тільки реальні окремі операції (ст. 185 ПКУ), у яких повинен бути намір поставити певну номенклатуру товарів/послуг (виставлений рахунок з переліком номенклатури, відвантажено певну номенклатуру тощо). В цьому випадку такого наміру немає, немає визначеної номенклатури для постачання, а відтак, і немає самої операції, що підлягає оподаткуванню.

Якщо отримувач вирішить все-таки скласти ПН на ФОПа-неплатника ПДВ на дату отримання коштів 05.02.2024 р., вона буде безумовно зареєстрована. Строк реєстрації – до 05.03.2024 р. РК складається на 04.03.2024 р., і він теж буде безумовно зареєстрований, оскільки ще не пройшло 30 к.д. від дати ПН (п. 6 Долатку 3 до Порядку №1165) . Номенклатуру для такої ПН можна вибирати довільно, бажано з тих товарів/послуг, які зазвичай постачає отримувач.

Якщо отримувач вирішить не складати ПН та РК, то він повинен бути готовий до того, щоб доводити перевіряючим відсутність договірних відносин з цим ФОПом (факт закінчення дії договору, відсутність операцій та заборгованостей в останній час тощо), а також довести до них той факт, що конкретні строки повернення коштів законодавством не встановлені.

Також читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024532
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252