• Посилання скопійовано

Квартири збудовані за рахунок ФФБ і продаються фізособам. Чи є це першим постачанням житла?

Підприємство – забудовник житла приймало кошти від фізосіб (інвесторів) через фонд фінансування будівництва. ФФБ перераховував ці кошти забудовнику як інвестиції (без ПДВ). Тепер забудовник буде передавати квартири не самому ФФБ, а фізособам за актами. Чи повинен забудовник нараховувати ПДВ відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ?

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ, постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об’єктів.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлової нерухомості) означає, зокрема, першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлової нерухомості) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника. Зауважимо, що операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування.

В даному випадку, на нашу думку, продаж квартир покупцям – фізичним особам буде першим продажем готового новозбудованого житла. Ключовим моментом тут є перша передача права власності на нові квартири безпосередньо фізособам – покупцям.

Надходження коштів від фонду фінансування будівництва не впливає на оподаткування операції з продажу квартир. У разі якщо будівництво житла здійснюється забудовником за рахунок залучених коштів ФФБ, податкові зобов'язання з ПДВ у забудовника виникають за операціями з постачання послуг зі спорудження житла на загальних підставах за правилами "першої події" пп. 187.1 ПКУ, або за операціями з передачі права власності (оформленні правовстановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об'єкт житлового фонду) до першого власника такого житла, незалежно від джерел фінансування будівництва. Про це пишуть податківці в ІПК від 05.09.2017 р. №1820/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

За рахунок фінансування, отриманого від ФФБ, забудовник придбавав роботи та матеріали, необхідні для будівництва, і відповідно, мав право на вхідний податковий кредит з ПДВ. Схему обліку цих операцій можна подивитися у таблиці в цій консультації. 

Тепер він нараховує податкові зобов’язання при першому продажу квартир фізособам.

Додатково читайте тут>>

Тут описується інша ситуація, коли перший перехід права власності на готове житло відбувся від підрядника до забудовника, а не до фізичних осіб. В цьому випадку ПДВ на перше постачання житла повинен сплачувати підрядник при продажу готових квартир забудовнику. А у забудовника вже буде другий продаж житла (див. тут).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • ПДВ за ст. 199 ПКУ в первісній вартості ОЗ
  Підприємство придбало ОЗ, що використовуватимуться як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних видах діяльності. Тож потрібно нарахувати компенсуюче ПДВ за ст. 199 ПКУ. Куди відносити таке ПДВ в бухобліку, якщо ПН на придбані ОЗ (не) зареєстрована?
  Сьогодні 11:0197
 • ПДВ та бухоблік послуг, отриманих від нерезидента
  Підприємство - виконавець надає послуги підприємству - замовнику (обоє резиденти України) з лабораторних досліджень процесу виробництва. Замовник у 2023 р. робить передоплату виконавцю. А виконавець залучає до виконання послуги нерезидента субвиконавця, сплачує передоплату нерезиденту. У лютому 2024 р. буде акт на послуги від нерезидента і акт виконавця для замовника. Що з ПДВ та як відобразити в бухобліку?
  05.12.202336
 • ПДВ при придбанні товарів за кошти міжнародної технічної допомоги
  Благодійна організація придбала товари та послуги за кошти міжнародної технічної допомоги, користуючись пільгою з ПДВ (постачальники платники ПДВ отримували звільнення на підставі реєстраційної картки проєкту (програми)). Але інформаційне підтвердження до податкової служби не подавалося. Якими можуть бути наслідки неподання такого інформаційного підтвердження?
  04.12.202323
 • ПДВ на заокруглену решту на бонусному рахунку
  Аптека при розрахунках з клієнтами планує заокруглювати суму до 10 грн, зараховуючи суму заокруглення на бонусний рахунок. В обліку заокруглення відображається як авансова оплата, яка зараховуватиметься в рахунок оплати наступних покупок. Як виписувати ПН на таку авансову оплату, якщо ставка може бути як 7%, так і 20%? Як потім робити коригування?
  04.12.202313
 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202365