Компенсуючі ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ
Компенсуюче ПДВ за ст. 199 ПКУ нараховується тільки за тими товарами, послугами, необоротними активами, які використовуються в оподатковуваних операціях частково, причому тільки за умови, що такі товари, послуги, необоротні активи придбані з ПДВ.
Наприклад, це стосується різноманітних офісних витрат.
Наприклад, підприємство придбаває електроенергію, використану для потреб власного офісу. Оскільки офіс працює для здійснення як оподатковуваної, так і неоподатковуваної діяльності, то придбана електроенергія вважається такою, що частково використовується в оподатковуваній діяльності.
Нехай придбано електроенергії на 6 000 грн, в т.ч. ПДВ 1 000 грн.
А частка використання в неоподатковуваній діяльності, визначена згідно з нормами ст. 199 ПКУ і розрахована в додатку 6 до декларації з ПДВ, складає 5%. Це означає, що потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ в сумі 50 грн. (1 000 х 5%).
Але якщо підприємство здійснює якісь офісні витрати без ПДВ, наприклад, придбаває офісний папір у неплатника ПДВ, то на такі витрати без ПДВ компенсуюче ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ не нараховується.
Компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ
Компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховується тільки за тими товарами, послугами, необоротними активами, які повністю використовуються у звільнених від оподаткування операціях тощо. Причому тільки за умови, що такі товари, послуги, необоротні активи придбані з ПДВ.
Наприклад, підприємство придбало товари за 12 000 грн, в т.ч. ПДВ 2 000 грн. Ці товари повністю використовуються у звільнених від оподаткування операціях. В такому разі підприємство повинно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, в розмірі 2 000 грн.
Але якщо підприємство придбало ці товари без ПДВ, то і нараховувати компенсуючі ПДВ не потрібно.
Як визначити, повністю чи частково використані товари, послуги, необоротні активи у звільнених від оподаткування операціях?
Якоїсь інструкції з цього питання немає. Підприємство вирішує це питання індивідуально щодо кожного виду витрат, які понесені з ПДВ, враховуючи особливості кожної конкретної ситуації.
Якщо всі понесені витрати можна чітко розмежувати за здійсненими напрямками використання (оподатковуваними та звільненими), то ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ не нараховується.
Яким чином потрібно документувати рішення про нарахування компенсуючих ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 та/чи ст. 199 ПКУ?
Це питання нормативними документами не встановлено.
Тому кожне підприємство вирішує його на власний розсуд.
Здебільшого таке рішення приймається бухгалтером, розрахунок ПДВ робиться в бухгалтерській довідці.
Але якщо бухгалтер самостійно не може здійснити розподіл витрат для нарахування компенсуючих ПДВ, це може зробити інший відповідальний працівник, призначений наказом керівника підприємства, або самостійно керівником у наказі про розподіл.
Окремі особливості нарахування ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити