Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Облік наданої благодійної допомоги

Підприємство платник податку на прибуток і ПДВ надало благодійну допомогу військовій частині, неприбутковій організації, продукцією власного виробництва. Яку ціну зазначати в накладній на передачу продукції? Як оформити ПН? Бухоблік наданої допомоги?

Ціна в накладній

Надання благодійної допомоги продукцією – це безоплатне надання продукції. Таким чином, ціна продукції – 0 грн. Вартість наданої продукції – також 0 грн.

А тому в накладній в колонці ціни і вартості записується – 0 грн.

 

Ціна в ПН

Як і у випадку з накладною, як ціна, так і вартість в ПН – 0 грн.

Детально про складання ПН у разі безоплатного надання товарів читаємо відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.16 ЗІР: «Як визначається база оподаткування та складається податкова накладна при безоплатному постачанні товарів/послуг?».

Податкова відповідає, що при безоплатному постачанні товарів/послуг складаються дві ПН.

 

Перша ПН на фактичну суму 0 грн

У ПН, складеній на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання у графі 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) та у графі 10 (обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ) зазначається «0», графа 11 (сума ПДВ) не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються.
Інші графи такої ПН заповнюються в загальному порядку.

 

Друга ПН на суму перевищення

У ПН (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку № 1307, (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. ст. 188 і 189 Податкового кодексу України), над фактичною ціною постачання). Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
З урахуванням п. 16 Порядку № 1307 у графі 2 розд. Б ПН, складеної на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання, зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».
У графі 7 такої ПН зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто обсяги придбання/виготовлення), у графі 11 – сума ПДВ.
Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.

Варто сказати, що згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін. А звичайна ціна – ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

 

База оподаткування в другій ПН

У разі безоплатного постачання товарів договірна ціна складає 0 грн. Тому за буквального розуміння звичайна ціна буде 0 грн. Але ж така ціна має бути не нижче ринкових цін. Тому, на наш погляд, в розглядуваній ситуації звичайною буде ціна продажу продукції на сторону іншим покупцям. Таким чином, другу ПН потрібно виписувати на різницю між ринковою вартістю продукції і фактичною ціною постачання, яка складає 0 грн. Тобто, по суті друга ПН виписується на ринкову вартість продукції.

 

Бухоблік наданої допомоги

Вартість наданої допомоги, а також сума ПДВ за другою ПН списуються на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»:

  • Дт 949 Кт 26 – списана безоплатно передана продукція;
  • Дт 949 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ за другою ПН.

 

Податок на прибуток

Списана на витрати (субрахунок 949) собівартість безоплатно наданої продукції і сума нарахованого ПДВ за другою ПН зменшують фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, то в розглядуваній ситуації застосовується різниця за пп. 140.5.9 ПКУ. Про особливості застосування цієї різниці ми писали, приміром, тут.

 ***

Читайте також: Безповоротна фіндопомога: податкові наслідки для надавача

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податок на прибуток , Облік , Благочинність

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі