• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування членських внесків та спонсорської допомоги

ТОВ (платник податку на прибуток на загальних підставах) сплачує неприбутковій організації (Асоціації) членські внески та спонсорську підтримку для проведення форумів. Які документи слід оформити та який бухоблік? Чи коригується фінрезультат згідно з пп. 140.5.4 або пп. 140.5.9 ПКУ?

Документальне підтвердження

Головне – це підтвердити учать ТОВ в цій Асоціації та його обов’язок сплачувати членські внески. Як правило, ці моменти закріплюються у договорі між ТОВ та Асоціацією, або договором приєднання ТОВ до Асоціації тощо. Можуть оформлюватися й інші документи, що підтверджують факт вступу ТОВ до Асоціації та прийняття обов’язку щодо сплати членських внесків.

Спонсорська підтримка для проведення форумів (її види та обсяги) також може регламентуватись двостороннім договором між ТОВ та Асоціацією, або визначатись самим ТОВ в односторонньому порядку (тобто ТОВ самостійно вирішує, в якому вигляді та в якому обсязі воно буде надавати спонсорську підтримку). В останньому випадку рішення ТОВ оформлюється наказом керівника.

Сплата членських внесків, виконання договору або наказу про спонсорську підтримку підтверджується такими документами:

  • Банківська виписка – у разі сплати внесків та допомоги у грошовій формі;
  • Актами приймання-передачі ТМЦ, актами надання послуг або виконання робіт – у разі сплати внесків та допомоги у вигляді надання товарів, робіт, послуг.

 

Бухгалтерський облік

Витрати на членські внески та спонсорську допомогу обліковуються в залежності від того, для яких цілей ТОВ бере участь в Асоціації. 

Зокрема, слід з’ясувати, чи не будуть ці витрати витратами на рекламу – наприклад, якщо ця Асоціація сприяє рекламуванню самого ТОВ або його товарів, робіт, послуг – як у щоденній діяльності, так і на форумах. В цьому випадку витрати списуються на рахунок 93: Дт 93 Кт 377 – списання витрат, Дт 377 Кт 311 – оплата коштів з рахунку.

Якщо членство в Асоціації забезпечує для ТОВ інші результати, ніж реклама (наприклад, це може бути обмін інформацією тощо), то витрати списуються на субрахунок 949: Дт 949 Кт 377, Дт 377 Кт 311.

 

Податок на прибуток

Платники податку на прибуток, які прийняли рішення про незастосування коригувань фінрезультату з метою оподаткування, відповідно, не коригують фінрезультат на суму внесків та спонсорської допомоги.

Інші платники податку на прибуток, які коригують фінрезультат, повинні взяти до уваги норми пп. 140.5.9 ПКУ. Так, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Для цього потрібно взяти показник оподатковуваного позитивного фінрезультату з минулого року (це рядок 04 мінус рядок 05 минулорічної декларації), розрахувати від нього 4%. Якщо сума сплачених внесків та допомоги перевищує 4% від минулорічного прибутку, то фінрезультат поточного року збільшується на суму такого перевищення. 

Підпункт 140.5.4 ПКУ в даному випадку не застосовується, адже ТОВ не придбаває товари, роботи, послуги  у Асоціації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025151