• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування членських внесків та спонсорської допомоги

ТОВ (платник податку на прибуток на загальних підставах) сплачує неприбутковій організації (Асоціації) членські внески та спонсорську підтримку для проведення форумів. Які документи слід оформити та який бухоблік? Чи коригується фінрезультат згідно з пп. 140.5.4 або пп. 140.5.9 ПКУ?

Документальне підтвердження

Головне – це підтвердити учать ТОВ в цій Асоціації та його обов’язок сплачувати членські внески. Як правило, ці моменти закріплюються у договорі між ТОВ та Асоціацією, або договором приєднання ТОВ до Асоціації тощо. Можуть оформлюватися й інші документи, що підтверджують факт вступу ТОВ до Асоціації та прийняття обов’язку щодо сплати членських внесків.

Спонсорська підтримка для проведення форумів (її види та обсяги) також може регламентуватись двостороннім договором між ТОВ та Асоціацією, або визначатись самим ТОВ в односторонньому порядку (тобто ТОВ самостійно вирішує, в якому вигляді та в якому обсязі воно буде надавати спонсорську підтримку). В останньому випадку рішення ТОВ оформлюється наказом керівника.

Сплата членських внесків, виконання договору або наказу про спонсорську підтримку підтверджується такими документами:

  • Банківська виписка – у разі сплати внесків та допомоги у грошовій формі;
  • Актами приймання-передачі ТМЦ, актами надання послуг або виконання робіт – у разі сплати внесків та допомоги у вигляді надання товарів, робіт, послуг.

 

Бухгалтерський облік

Витрати на членські внески та спонсорську допомогу обліковуються в залежності від того, для яких цілей ТОВ бере участь в Асоціації. 

Зокрема, слід з’ясувати, чи не будуть ці витрати витратами на рекламу – наприклад, якщо ця Асоціація сприяє рекламуванню самого ТОВ або його товарів, робіт, послуг – як у щоденній діяльності, так і на форумах. В цьому випадку витрати списуються на рахунок 93: Дт 93 Кт 377 – списання витрат, Дт 377 Кт 311 – оплата коштів з рахунку.

Якщо членство в Асоціації забезпечує для ТОВ інші результати, ніж реклама (наприклад, це може бути обмін інформацією тощо), то витрати списуються на субрахунок 949: Дт 949 Кт 377, Дт 377 Кт 311.

 

Податок на прибуток

Платники податку на прибуток, які прийняли рішення про незастосування коригувань фінрезультату з метою оподаткування, відповідно, не коригують фінрезультат на суму внесків та спонсорської допомоги.

Інші платники податку на прибуток, які коригують фінрезультат, повинні взяти до уваги норми пп. 140.5.9 ПКУ. Так, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Для цього потрібно взяти показник оподатковуваного позитивного фінрезультату з минулого року (це рядок 04 мінус рядок 05 минулорічної декларації), розрахувати від нього 4%. Якщо сума сплачених внесків та допомоги перевищує 4% від минулорічного прибутку, то фінрезультат поточного року збільшується на суму такого перевищення. 

Підпункт 140.5.4 ПКУ в даному випадку не застосовується, адже ТОВ не придбаває товари, роботи, послуги  у Асоціації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384