• Посилання скопійовано

Безоплатна поставка імпортного обладнання: ПДВ та податок на прибуток

Підприємство імпортувало обладнання (компресори), яке надасть неприбутковій організації державної форми власності як благодійну допомогу. Які особливості оподаткування цієї операції ПДВ і податку на прибуток?

Податок на прибуток

В бухгалтерському обліку вартість безоплатно переданого обладнання списується на субрахунок 949: 

  • Дт 949 Кт 28 – на собівартість переданого обладнання;
  • Дт 949 Кт 641 – компенсуюче ПЗ з ПДВ, про яке далі.

Таким чином, вартість безоплатно переданого ТМЦ  зменшує фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності (Дт 791 Кт 949), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

У разі, якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, потрібно буде застосувати різницю за пп. 140.5.9 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на вартість безоплатно наданих товарів неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових організацій, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Таким чином, якщо за наслідками минулого року оподатковуваний прибуток становив, наприклад, 500 000 грн, чотиривідсотковий ліміт складе 20 000 грн (500 000 х 4%). А відтак, якщо вартість переданого обладнання, включаючи нарахований компенсуючий ПДВ становить, наприклад, 300 000 грн, то фінрезультат до оподаткування поточного року потрібно збільшити на 280 000 грн (300 000 – 20 000).

 

ПДВ

Перше питання, яке тут постає – чи можна застосувати звільнення від оподаткування за пп. 197.1.16 ПКУ?

Цей підпункт містить два абзаци.

В першому йде мова про безоплатну передачу в державну власність чи комунальну власність територіальних громад. Отже, до ситуації, яку ми розглядаємо, цей абзац не застосовний.

В другому йде мова про передачу на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. Далі сказано, що таке рішення може прийняти і сама юридична особа, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту.

Тобто, якщо рішення про передачу майна на баланс підприємства державної власності приймає юридична особа, пільга застосовується, якщо передаються ОЗ інфраструктури залізничного транспорту.

А якщо передається інше майно, то пільга за абзацом 2 пп. 197.1.16 ПКУ не застосовується.

У ситуації, яку ми розглядаємо, передається інше майно, тому ця пільга не застосовується.

Також не вдасться застосувати і звільнення від ПДВ відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ, оскільки отримувач компресорів – не благодійна організація. Більш докладно про це – тут

Отже, маємо операцію безоплатної передачі обладнання (компресорів).

Згідно з п. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій постачання визначається виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання товарів.

У ситуації безоплатної передачі договірна ціна нульова. Таким чином, потрібно нарахувати ПДВ не нижче ціни придбання.

Порядком №1307 в цій ситуації передбачено складання двох ПН:

  • першу на фактичну ціну операції – 0 грн;
  • другу на суму перевищення ціни придбання над ціною постачання.

Про особливості складання цих ПН можна почитати у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Як визначається база оподаткування та складається податкова накладна при безоплатному постачанні товарів/послуг?».

Податкова пише, що у ПН, складеній на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання у графі 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) та у графі 10 (обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ) зазначається «0», графа 11 (сума ПДВ) не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються.

Інші графи такої податкової накладної заповнюються в загальному порядку.

У ПН (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку №1307, (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання). Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.

З урахуванням п. 16 Порядку №1307, у графі 2 розд. Б ПН, складеної на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання, зазначається: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».

У графі 7 такої ПН зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто     обсяги придбання/виготовлення), у графі 11– сума ПДВ.

Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.

У клітинках ПН, які не підлягають заповненню, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245