Податок на прибуток
В бухгалтерському обліку вартість безоплатно переданого обладнання списується на субрахунок 949:
- Дт 949 Кт 28 – на собівартість переданого обладнання;
- Дт 949 Кт 641 – компенсуюче ПЗ з ПДВ, про яке далі.
Таким чином, вартість безоплатно переданого ТМЦ зменшує фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності (Дт 791 Кт 949), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
У разі, якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, потрібно буде застосувати різницю за пп. 140.5.9 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на вартість безоплатно наданих товарів неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових організацій, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Таким чином, якщо за наслідками минулого року оподатковуваний прибуток становив, наприклад, 500 000 грн, чотиривідсотковий ліміт складе 20 000 грн (500 000 х 4%). А відтак, якщо вартість переданого обладнання, включаючи нарахований компенсуючий ПДВ становить, наприклад, 300 000 грн, то фінрезультат до оподаткування поточного року потрібно збільшити на 280 000 грн (300 000 – 20 000).
ПДВ
Перше питання, яке тут постає – чи можна застосувати звільнення від оподаткування за пп. 197.1.16 ПКУ?
Цей підпункт містить два абзаци.
В першому йде мова про безоплатну передачу в державну власність чи комунальну власність територіальних громад. Отже, до ситуації, яку ми розглядаємо, цей абзац не застосовний.
В другому йде мова про передачу на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. Далі сказано, що таке рішення може прийняти і сама юридична особа, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту.
Тобто, якщо рішення про передачу майна на баланс підприємства державної власності приймає юридична особа, пільга застосовується, якщо передаються ОЗ інфраструктури залізничного транспорту.
А якщо передається інше майно, то пільга за абзацом 2 пп. 197.1.16 ПКУ не застосовується.
У ситуації, яку ми розглядаємо, передається інше майно, тому ця пільга не застосовується.
Також не вдасться застосувати і звільнення від ПДВ відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ, оскільки отримувач компресорів – не благодійна організація. Більш докладно про це – тут.
Отже, маємо операцію безоплатної передачі обладнання (компресорів).
Згідно з п. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій постачання визначається виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання товарів.
У ситуації безоплатної передачі договірна ціна нульова. Таким чином, потрібно нарахувати ПДВ не нижче ціни придбання.
Порядком №1307 в цій ситуації передбачено складання двох ПН:
- першу на фактичну ціну операції – 0 грн;
- другу на суму перевищення ціни придбання над ціною постачання.
Про особливості складання цих ПН можна почитати у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Як визначається база оподаткування та складається податкова накладна при безоплатному постачанні товарів/послуг?».
Податкова пише, що у ПН, складеній на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання у графі 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) та у графі 10 (обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ) зазначається «0», графа 11 (сума ПДВ) не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються.
Інші графи такої податкової накладної заповнюються в загальному порядку.
У ПН (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку №1307, (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання). Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
З урахуванням п. 16 Порядку №1307, у графі 2 розд. Б ПН, складеної на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання, зазначається: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».
У графі 7 такої ПН зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто обсяги придбання/виготовлення), у графі 11– сума ПДВ.
Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.
У клітинках ПН, які не підлягають заповненню, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити