Відповідно до пп. 187.10 ПКУ, платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Касовий метод для цілей оподаткування ПДВ – це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів або послуг (пп. 14.1.266 ПКУ).
При цьому, податківцями, укладення договорів про переведення боргу та про відступлення права вимоги розцінюється як інші види компенсацій вартості поставлених товарів. А тому постачальником на дату підписання акту взаємозаліку необхідно нарахувати ПЗ з ПДВ, а також зареєструвати в ЄРПН ПН.
Водночас, згідно з пп. «а» пп. 201.11 ПКУ підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання ПН, зокрема, є рахунок, який виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами.
Підстави для формування податкового кредиту з ПДВ без отримання ПН на підставі документів, визначених пп. «а» пп. 201.11 ПКУ, виникають виключно в тому звітному (податковому) періоді, в якому відбулося придбання товарів чи послуг.
Таким чином, проведення взаємозаліку є операцією з отримання інших видів компенсацій вартості поставлених товарів, а тому на дату його підписання постачальник має нарахувати ПЗ з ПДВ, а також скласти і зареєструвати ПН в ЄРПН.
Проте, за умови дотримання вимог пп. «а» пп. 201.11 ПКУ підприємство має право включити суму ПДВ до складу ПК без отримання від постачальника ПН, однак тільки у місяці, в якому відбулось придбання таких товарів (теплової енергії).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити