• Посилання скопійовано

Послуги від нерезидента на території України та ПДВ

Підприємство – платник ПДВ придбаває послуги у нерезидента, які надаються на території України (введення в експлуатацію техніки та навчання персоналу). Яке оподаткування ПДВ цієї операції?

У разі отримання послуг від нерезидента на митній території України базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків та зборів, за винятком ПДВ, що включається до ціни постачання відповідно до законодавства (п. 190.2 ПКУ). Якщо вартість послуг визначена у валюті, то вона перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом Нацбанку на дату виникнення податкових зобов'язань.

Згідно з п. 187.8 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань за операціями з постачання послуг нерезидентами, місцем надання яких є митна територія України, є дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату послуг нерезидентом або дата отримання платником податку товарів/послуг, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Податківці в  ІПК ДПСУ від 29.04.2020 р. №1749/6/99-00-07-03-02-06/ІПК доходять логічного висновку, що якщо першою подією є оплата послуг, то датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ є дата списання коштів з банківського рахунку платника податку (резидента-отримувача) в оплату таких послуг, незалежно від фактичної дати отримання коштів нерезидентом.

Відповідно до  пп. 190.2 ПКУ, вартість послуг у валюті перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом НБУ на дату виникнення податкових зобов’язань.

Відповідно резиденту, який замовляє у нерезидента послуги, оподатковані ПДВ, треба на дату виникнення податкових зобов’язань визначити базу оподаткування і нарахувати ПЗ з ПДВ (20% від такої бази оподаткування). 

Цією ж датою резидентом-платником ПДВ складається і відповідна податкова накладна. Згідно з вимогами п. 12 Порядку №1307 у разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента:

  • у рядку «Індивідуальний податковий номер продавця» відображається умовний ІПН «500000000000»;
  • у рядку «Постачальник (продавець)» зазначається найменування (ПІБ) нерезидента та через кому – країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент). У разі якщо немає змоги перекласти з іноземної мови на державну найменування нерезидента, в такій податковій накладній заповнення рядка «Постачальник (продавець)» дозволяється без перекладу державною мовою;
  • у рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані.

У верхній лівій частині такої податкової накладної проставляється відповідна позначка «X» та зазначається тип причини «14» – «Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента».

Решта реквізитів заповнюється відповідно до норм Порядку №1307.

Суму нарахованого ПДВ отримувач послуг – платник ПДВ включає до складу податкових зобов’язань декларації з ПДВ за відповідний звітний період (рядок 6 розділу І декларації з ПДВ). Таке відображення слід здійснити незалежно від того, чи була зареєстрована в ЄРПН відповідна податкова накладна.

Якщо замовник послуг вчасно зареєструє податкову накладну на такі послуги, то зможе в тому ж податковому звітному періоді скористатися і правом на податковий кредит, тобто відобразити таку суму у рядку 13 декларації з ПДВ. Якщо ПН буде зареєстровано з порушенням строку, право на податковий кредит виникне у тому періоді, у якому буде зареєстровано ПН.

Суми ПДВ обліковуються двома бухгалтерськими записами:

  • Дт 6442 «Податковий кредит не підтверджений»/Кт 6412 «Розрахунки з ПДВ» (на дату виникнення податкових зобов’язань);
  • Дт 6412 «Розрахунки з ПДВ»/Кт 6442 «Податковий кредит не підтверджений» (на дату виникнення права на податковий кредит за зареєстрованою ПН).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.202515
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202526
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531