Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Як скласти ПН на передоплату від нерезидента за товар?

ТОВ - платник ЄП та ПДВ 01.09.2020 р. отримав передоплату від нерезидента за товар – 6 000,00 євро, курс НБУ на цю дату 32,8950 грн за 1 євро. Відвантаження товару буде здійснюватися третій стороні на території України в кінці вересня. Як правильно скласти ПН?

Очевидно, що в цій ситуації відсутня операція з вивезення (експорту) товару. Тому немає підстав застосовувати «експортні» особливості оподаткування ПДВ, встановлені пп. «г» пп. 185.1, пп. 187.1, пп. 187.11, пп. 195.1.1 ПКУ.

Таким чином, ПН складається у звичайному порядку, як при постачанні на митній території України.

 

На кого складати ПН – на нерезидента чи на третю особу?

Зі змісту пп. 201.1 ПКУ випливає, що ПН складається на покупця товару, тобто, особу, яка отримує товар у свою власність. Якщо це третя особа, то і ПН потрібно складати на неї, незважаючи на те, що платником був нерезидент. Такої самої думки дотримується і податкова у багатьох своїх консультаціях (див., наприклад, ІПК ДПС від 01.06.2018 р. №2417/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). 

Але отримувачем може бути і нерезидент, а третя особа може бути зберігачем товару, належного нерезиденту. Або ж покупцем буде нерезидент, який продає товар третій особі. Тобто, в такій ситуації ТОВ фактично продає товар нерезиденту, але відвантажує транзитом на адресу резидента. 

Таким чином, потрібно дивитися договір купівлі-продажу (постачання) між ТОВ та нерезидентом чи третьою особою для з’ясування того, хто є для ТОВ покупцем товару. Хто вказаний покупцем у договорі постачання (купівлі-продажу) між ТОВ і нерезидентом чи третьою особою. З ким ТОВ уклало договір, за яким отримана оплата від нерезидента – з нерезидентом чи третьою особою?

Повторимо ще раз: ПН складають на особу, яка є покупцем товару за договором. Якщо покупцем є нерезидент, ПН складають на нерезидента як на неплатника ПДВ.  Якщо покупцем є резидент, ПН складають на нього. Причому, якщо резидент - неплатник ПДВ, ПН складають як на неплатника ПДВ.

 

Якою датою складати ПН?

Оскільки першою податковою подією є дата отримання коштів передоплати (друга податкова подія – відвантаження товарів), то на цю дату і складається ПН (див. пп. 187.1 ПКУ).

Очевидно, що й курс НБУ, за яким розраховують суму передоплати, беруть на дату отримання передоплати. Прямо про це в ПКУ не сказано, але випливає з інших норм ПКУ для подібних ситуацій (див. пп. 39-1.1, пп. 190.2, пп. 214.2, пп. 218.2, пп. 292.5 ПКУ).

За умовами прикладу сума передоплати складе 197 370 грн (6 000 х 32,8950), в т.ч. ПДВ 32 894,83 грн.

Як бачимо, на відміну від експортних операцій, які оподатковуються за ставкою ПДВ 0%, в даній ситуації ПДВ нараховується в загальному порядку, за ставкою 20% (звісно, якщо товари, які продаються, не оподатковуються за іншою ставкою - 0% чи 7%, - чи не звільнені від оподаткування або не є об’єктом оподаткування). Причому ПДВ входить у суму передоплати, а не нараховується на цю суму постачальником (ТОВ) зверху.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Єдиний податок , Нерезиденти , ПДВ , Податкова накладна

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі