При переуступці покупцем права вимоги для постачальник товару податкові наслідки з ПДВ відсутні, тобто немає підстав складати РК до ПН. Детальніше далі.
У постачальника при отриманні попередньої (авансової) оплати виникає обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ, на суму яких він зобов'язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН. Така ПН є підставою для боржника для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.
Операція з уступки постачальником (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору в обмін на грошові кошти, відповідно до пп. 196.1.5 ПКУ, не є об'єктом оподаткування ПДВ та не спричиняє податкових наслідків з ПДВ у первинного кредитора.
Згідно з пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в ЄРПН.
При здійсненні операцій з уступки права вимоги не виникає жодної з обставин, перерахованих у пп. 192.1 ПКУ (зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг), а отже, відсутні підстави для складання РК до ПН, складеної на дату настання «першої події» операції.
Перерахування постачальником коштів, отриманих від первинного кредитора як авансу, новому кредитору не є поверненням постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг покупцю/отримувачу (первинному кредитору), тому підстави для коригування сум податкових зобов'язань у такого постачальника відсутні.
ДПС в ІПК від 20.04.2018 р. №1732/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та ДПС у м. Києві в ІПК від 30.11.2018 р. №5032/ІПК/26-15-12-01-18 повідомляють, що операція з уступки покупцем (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для постачальника. Постачальник (боржник) на дату заміни кредитора у зобов'язанні:
1) не коригує податкові зобов'язання з ПДВ, визначені на дату отримання ним попередньої (авансової) оплати, оскільки у нього відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування;
2) та не складає ПН на нового кредитора, оскільки ПН вже складена на дату «першої події» операції (отримання авансу).
ДПС в ІПК від 26.07.2018 р. №3273/6/99-99-15-03-02-15/ІПК також повідомляє, що укладення договору переведення боргу не призводить до податкових наслідків з ПДВ, оскільки за ним передається зобов'язання, яке не є товаром чи послугами.
За операцією з переведення боргу не відбувається постачання товарів/послуг, а створюються зобов'язання вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію.
Новий кредитор на дату уступки йому постачальником (первинним кредитором) права вимоги до боржника не формує податковий кредит з ПДВ на суму такого відступленого права вимоги, а на дату отримання боргу від боржника – не нараховує податкові зобов'язання з ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити