Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи можна зарахувати борг зі сплати штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН у зменшення від’ємного значення у декларації з ПДВ?

Підприємство отримало ППР, у якому ДПС нарахувала штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН. ППР не оскаржувалося, сума штрафу не сплачена вчасно і набула статусу податкового боргу. Чи можна на суму такого боргу зменшити від’ємне значення ПДВ у декларації, вказавши її у рядку 20.1 декларації?

Відповідно до пп. 14.1.175 ПКУ, податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ. Далі, згідно з пп. 14.1.39 ПКУ грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пп. 54.3.3 ПКУ податківці зобов'язані самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зокрема, якщо згідно з податковим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

На підставі вищезазначених норм податківці і визначили суму штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних. 

Відповідно до пп. 56.1 ПКУ рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк (пп. 56.17.1 ПКУ). День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Таким чином, після закінчення строку адміноскарження (а це 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, що оскаржується – пп. 56.3 ПКУ), грошове зобов’язання стає узгодженим і повністю відповідає поняттю податкового боргу за пп. 14.1.175 ПКУ.

Відповідно до пп. «а» п. 200.4 ПКУ при від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 200.1 ПКУ, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пп. 200-1.3 ПКУ на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.

З цієї норми видно, що не будь-який податковий борг може бути зменшено за рахунок від’ємного значення з ПДВ, а лише податковий борг власне з самого податку - тобто з з ПДВ, що виник за попередні періоди. Тож на суму податкового боргу, що виник внаслідок отримання ППР, в якому нараховано штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, не можна зменшити від’ємне значення у декларації з ПДВ шляхом заповнення рядку 20.1 декларації, оскільки це податковй борг не з податку.

Якщо ж підприємство вже включило податковий борг за ППР у рядок 20.1 декларації з ПДВ, і така декларація прийнята контролюючим органом, то скоріш за все, вона не пройде камеральну перевірку, що проводиться відповідно до ст. 76 ПКУ. Нагадаємо, що камеральна перевірка податкової декларації може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку її подання (пп. 76.3 ПКУ). Якщо протягом цих 30 к.д. камеральна перевірка не була проведена, дане порушення може бути виявлене під час планової або позапланової перевірки платника ПДВ.

Крім цього, шляхом заповнення рядка 20.1 декларації з ПДВ закрити заборгованість за отриманим ППР не вдасться, вона все одно буде обліковуватися в інтегрованій картці платника податків як заборгованість - до її погашення.

В бухобліку нарахування та погашення штрафної санкції за ППР відображається так:

  • Дт 948 Кт 641/ПДВ – нарахування суми штрафу, що зазначена в ППР;
  • Дт 641/ПДВ Кт 311 – сплата суми штрафу грошовими коштами.

Найбільша Facebook-сторінка для бухгалтерів в Україні

Таким чином, підприємству потрібно:

  • подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої декларації з ПДВ, виключивши з рядка 20.1 суму штрафних санкцій згідно ППР;
  • сплатити заборгованість за штрафними санкціями грошовими коштами.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Відповідальність , Заборгованість , ПДВ , Податкова накладна , Податковий борг , Реєстрація , Штрафи

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі