Запитання:
ТОВ укладає тристоронні договори «Про надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам для оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Сторонами Договору є фізособа (далі – Постраждалий), Управління праці та соціального захисту населення (далі – Платник) та ТОВ (далі – Заклад). Розрахунки між сторонами проводяться в безготівковій формі шляхом перерахування Платником щорічної грошової допомоги для оздоровлення громадян, по мірі надходження бюджетних коштів відповідно до вимог бюджетного законодавства на рахунок Закладу. Кошти надходять на рахунок ТОВ з рахунку Управління праці та соціального захисту населення, Держказначейськлї служби України.
1. Чи можна постачання послуг з реабілітаційного лікування вважати постачанням з оплатою за рахунок бюджетних коштів?
2. Яким з пунктів ПКУ (187.7 чи 187.1 ПКУ) слід керуватися для визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при наданні з реабілітаційного лікування?
Відповідь:
Нормами ч. 2 ст. 13 Закону №796 передбачено, що на державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 17 Закону №796 Кабмін, центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сферах охорони здоров'я, соціального захисту населення, освіти і науки, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадські організації організують щорічне медичне обстеження (диспансеризацію), санаторно-курортне лікування всіх осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, запроваджують систему радіаційно-екологічного, медико-генетичного, медико-демографічного моніторингу на території України. Цими органами у регіонах найбільшого зосередження осіб, які постраждали, створюються спеціалізовані центри, в т. ч. дитячі, для обстеження, лікування, соціально-психологічної реабілітації та профорієнтації потерпілих осіб.
Статтею 14 Закону №796 визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Зокрема, п. 1 ст. 14 Закону №796 визначено, що особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 10, 11 і ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, – це категорія 1.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №796 особам, віднесеним до категорії 1 (п. 1 ст. 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:
- позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження госпдіяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування чи одержання за їх бажанням грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні;
- право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю чи закладу відпочинку, які мають ліцензію на провадження госпдіяльності з медичної практики, та, за бажанням, здійснення доплати за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок на санаторно-курортне лікування чи відпочинок у вибраному закладі. Санаторно-курортні заклади незалежно від форми власності зобов'язані надавати санаторно-курортні та оздоровчі послуги шляхом безготівкових їх розрахунків.
Пунктом 187.7 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Крім цього, відповідно до пп. 197.1.6 ПКУ операції з постачання реабілітаційних послуг інвалідам, дітям-інвалідам, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізосіб віком до 18 років, інвалідів, дітей-інвалідів звільняються від оподаткування ПДВ.
Пунктом 201.10 ПКУ встановлено, що при постачанні товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
ДФС у Львівській області в ІПК від 30.01.2019 р. №328/ІПК/12.1-10 повідомляє, що кошти, отримані закладом з бюджету як відшкодування вартості санаторно-курортних послуг, наданих фізособі – постраждалому, згідно з тристороннім договором, включаються до бази оподаткування ПДВ у звітному періоді їх отримання на дату настання події, що визначена п. 187.7 ПКУ, за відсутності інформації, яка б підтверджувала статус фізособи – постраждалого, визначеної за пп. 197.1.6 ПКУ.
При цьому з питанням віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг податковий орган рекомендує звернутися до Мінекономрозвитку, МОЗ та Мінсоцполітики.
Однак Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабміну №854.
У п. 3 Порядку №854 зазначено, що безоплатними санаторно-курортними путівками або путівками на відпочинок шляхом надання грошової допомоги забезпечуються громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме:
- громадяни, віднесені до категорії 1, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – громадяни, віднесені до категорії 1);
- діти з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою (далі – діти з інвалідністю).
Виходячи з норм ст. 14 Закону №796 та Порядку №854 путівки на санаторно-курортне лікування надаються інвалідам та дітям-інвалідам, які звільняються від оподаткування ПДВ на підставі пп. 197.1.6 ПКУ
Крім того, в ситуації, яка розглядається, застосовується п. 187.7 ПКУ: датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата їх зарахування на банківський рахунок платника податку.
Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН в загальному порядку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити