• Посилання скопійовано

Санаторно-курортні послуги постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи: за якою датою виникає ПДВ?

Чи можна постачання послуг з санаторно-курортного лікування постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи вважати постачанням з оплатою за рахунок бюджетних коштів, якщо ці кошти надходять від Управління праці та соціального захисту населення?

Запитання:

ТОВ укладає тристоронні договори «Про надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам для оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Сторонами Договору є фізособа (далі – Постраждалий), Управління праці та соціального захисту населення (далі – Платник) та ТОВ (далі – Заклад). Розрахунки між сторонами проводяться в безготівковій формі шляхом перерахування Платником щорічної грошової допомоги для оздоровлення громадян, по мірі надходження бюджетних коштів відповідно до вимог бюджетного законодавства на рахунок Закладу. Кошти надходять на рахунок ТОВ з рахунку Управління праці та соціального захисту населення, Держказначейськлї служби України.

1. Чи можна постачання послуг з реабілітаційного лікування вважати постачанням з оплатою за рахунок бюджетних коштів?

2. Яким з пунктів ПКУ (187.7 чи 187.1 ПКУ) слід керуватися для визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при наданні з реабілітаційного лікування?

 

Відповідь:

Нормами ч. 2 ст. 13 Закону №796 передбачено, що на державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 17 Закону №796 Кабмін, центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сферах охорони здоров'я, соціального захисту населення, освіти і науки, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадські організації організують щорічне медичне обстеження (диспансеризацію), санаторно-курортне лікування всіх осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, запроваджують систему радіаційно-екологічного, медико-генетичного, медико-демографічного моніторингу на території України. Цими органами у регіонах найбільшого зосередження осіб, які постраждали, створюються спеціалізовані центри, в т. ч. дитячі, для обстеження, лікування, соціально-психологічної реабілітації та профорієнтації потерпілих осіб.

Статтею 14 Закону №796 визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Зокрема, п. 1 ст. 14 Закону №796 визначено, що особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 1011 і ч. 3  ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, – це категорія 1.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №796 особам, віднесеним до категорії 1 (п. 1 ст. 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:

  • позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження госпдіяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування чи одержання за їх бажанням грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні;
  • право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю чи закладу відпочинку, які мають ліцензію на провадження госпдіяльності з медичної практики, та, за бажанням, здійснення доплати за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок на санаторно-курортне лікування чи відпочинок у вибраному закладі. Санаторно-курортні заклади незалежно від форми власності зобов'язані надавати санаторно-курортні та оздоровчі послуги шляхом безготівкових їх розрахунків.

Пунктом 187.7 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Крім цього, відповідно до пп. 197.1.6 ПКУ операції з постачання реабілітаційних послуг інвалідам, дітям-інвалідам, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізосіб віком до 18 років, інвалідів, дітей-інвалідів звільняються від оподаткування ПДВ.

Пунктом 201.10 ПКУ встановлено, що при постачанні товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

ДФС у Львівській області в ІПК від 30.01.2019 р. №328/ІПК/12.1-10 повідомляє, що кошти, отримані закладом з бюджету як відшкодування вартості санаторно-курортних послуг, наданих фізособі –  постраждалому, згідно з тристороннім договором, включаються до бази оподаткування ПДВ у звітному періоді їх отримання на дату настання події, що визначена п. 187.7 ПКУ, за відсутності інформації, яка б підтверджувала статус фізособи – постраждалого, визначеної за пп. 197.1.6 ПКУ.

При цьому з питанням віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг податковий орган рекомендує звернутися до Мінекономрозвитку, МОЗ та Мінсоцполітики.

Однак Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабміну №854.

У п. 3 Порядку №854 зазначено, що безоплатними санаторно-курортними путівками або путівками на відпочинок шляхом надання грошової допомоги забезпечуються громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме:

  • громадяни, віднесені до категорії 1, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – громадяни, віднесені до категорії 1);
  • діти з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою (далі – діти з інвалідністю).

Виходячи з норм ст. 14 Закону №796 та Порядку №854 путівки на санаторно-курортне лікування надаються інвалідам та дітям-інвалідам, які звільняються від оподаткування ПДВ на підставі пп. 197.1.6 ПКУ

Найбільший Telegram-канал для бухгалтерів в Україні

Крім того, в ситуації, яка розглядається, застосовується п. 187.7 ПКУ: датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата їх зарахування на банківський рахунок платника податку.

Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН в загальному порядку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252