• Посилання скопійовано

Податкова накладна помилково складена на неплатника ПДВ: як скласти РК?

Як скласти РК до ПН, складеної на неплатника ПДВ, якщо покупець виявився платником ПДВ? Чи є штраф за невчасну реєстрацію таких ПН та РК в ЄРПН?

Згідно з Порядком №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. За п. 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. 

Нагадаємо, реєстрація ПН та/або РК у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

  • для ПН та РК, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
  • для ПН та РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення строків реєстрації застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ за ст. 120-1 ПКУ.

У випадку виправлення помилок, допущених при складанні ПН, складається РК.

За позицією податківців (див. ІПК від 25.04.2018 р. №1855/6/99-99-12-02-01-15/ІПК), помилкові ПН, а за ними РК, що зареєстровані з порушенням термінів, незважаючи на те, що це помилкові ПН та анулюючі РК, є підставою для застосування штрафних санкцій за п. 120-1.1 ПКУ. Пояснюється це тим, що у ст. 120-1 ПКУ не має виключень щодо помилкових ПН та РК. 

Помилкові ПН та РК не підлягають відображенню в декларації з ПДВ (додатково див.  «ЗІР» (підкатегорія 101.23)), адже вони складені без факту здійснення госпоперації (див. ІПК від 29.12.2017 р. №3225/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). 

Відповідно до п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік показників, пов'язаних з визначенням податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документально.

А якщо операція відсутня, то чому повинні застосовуватись штрафи до невчасної реєстрації РК у ЄРПН?! На відміну від ПН, складеної на платника ПДВ та зареєстрованої із запізненням, (у цьому випадку факт порушення насправді є) дійсно виникають підстави для штрафів за п. 120-1 ПКУ

Для того, щоб захистити себе, можна спробувати довести, що операції за ПН та складеним РК, є помилковими, а точніше фіктивними. І в інтересах платника повідомити про це податківців відразу у звітному періоді складання таких документів, оскільки ЄРПН не розрізняє, які ПН є справжніми, а які помилковими. Аргументом на захист можуть служити:

  • підтверджувальні документи про статус покупця-платника ПДВ;
  • можна скористатися інформацією із електронного кабінету платника. Зокрема, даними реєстру платників ПДВ, і повідомити, що покупець є платником ПДВ, а ПН складено на неплатника, і таку помилку виправлено через РК до помилкової ПН;
  • крім того, за п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг на митній території України, за помилковою ПН постачання відсутнє.

Зауважимо, що на практиці дійсно включають до декларації з ПДВ помилкові ПН та РК. Робиться це з метою компенсації суми регліміту та показника ∑Перевищ.

У системі електронного адміністрування РК проводяться у періоді, у якому він складений. Якщо РК подано на реєстрацію із запізненням, тоді у періоді подання на реєстрацію. Показник ∑Перевищ розраховується ДФС автоматично після прийняття звітності від платника ПДВ.

Після реєстрації РК в ЄРПН в СЕА ПДВ автоматично відбувається перерахунок показника ∑Перевищ за звітний період, в якому було складено такий РК, та розрахункової суми ∑Накл з урахуванням сум ПДВ, зазначених у таких ПН та/або РК.

При складанні РК до ПН, складеної та зареєстрованої в ЄРПН до 01.12.2018 р., графа 14 розділу Б не заповнюється у тих рядках, до яких відповідні показники податкової накладної переносяться зі знаком «-» (виводяться в «0»).

З 01.12.2018 р. враховуючи зміни до форми РК у розділі Б, передбачено новий показник «Код причини коригування», який вказується у графі 2.1 розділу Б (до внесення змін причина коригування зазначалася у текстовому вигляді). 

Перелік кодів причин коригування, які можуть бути зазначені у графі 2.1 розділу Б розрахунку коригування «Код причини», та їх значення наведено в таблиці 1 та розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.

За ситуацією, яка розглядається, застосовується умовний код причини коригування 103 «Повернення товару або авансових платежів».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514