Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Наслідки з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості

Підприємство має кредиторську заборгованість строком 3 роки. Які податкові наслідки з ПДВ виникають при списанні такої заборгованості?

Строк позовної давності

Підпунктом «а» пп. 14.1.11 ПКУ визначено, що заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, є безнадійною заборгованістю. Така заборгованість підлягає списанню з балансу. Щодо кредиторської заборгованості така вимога встановлена п. 5 П(С)БО 11.  

Загальний строк давності становить 3 роки (ст. 257 ЦКУ).

Детальніше про строк позовної давності ми писали тут>>

 

Списання товарної кредиторської заборгованості

У випадку, коли підприємство отримує передоплату за товари чи послуги у нього виникає товарна кредиторська заборгованість. У даному випадку отримання передоплати є першою подією, відповідно підприємство-постачальник нараховує ПЗ з ПДВ та складає податкову накладну. При цьому при списанні такої заборгованості раніше отриманий аванс вже не є передоплатою за товари чи послуги, а отже, підприємство-постачальник має право відкоригувати раніше нараховані ПЗ. Таке коригування здійснюється шляхом складання РК до раніше зареєстрованої податкової накладної (порядок складання РК до ПН, яка не була зареєстрована, податківці розглядали тут).

Також варто звернути увагу на подальшу долю такого авансу. Якщо раніше отриманий аванс при списанні кредиторської заборгованості за погодженням з покупцем враховується як оплата за інший товар чи послуги, то коригувати ПЗ не потрібно.

 

Списання грошової кредиторської заборгованості

Грошова кредиторська заборгованість виникає, зокрема, у випадку, якщо підприємство отримало товари чи послуги, однак розрахунок за них здійснено не було. У такому випадку, якщо постачальник платник ПДВ, підприємство на підставі податкової накладної включає суми ПДВ до податкового кредиту.

При списанні такої заборгованості виникає доволі спірна ситуація. З однієї сторони ПКУ не передбачено коригування відображеного ПК за такою заборгованістю.

З іншої, податківці (зокрема, у листі 19.01.2016 № 701/10/26-15-11-02-13) зазначають, що товари/послуги, які отримані платником ПДВ та не оплачені протягом терміну позовної давності, вважаються безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання, як це передбачено у п. 198.3 ПКУ, а тому право на податковий кредит щодо таких товарів/послуг у платника податку відсутнє. Відповідно, якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не були оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту. При цьому коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.

Однак, на нашу думку, все ж таки варто зважати на норми ПКУ, а не на листи податківців (адже вони законодавчої сили не мають) і при списані такої кредиторської заборгованості необхідно включити до доходу всю суму списаної кредиторської заборгованості з урахуванням ПДВ.

У випадку, якщо підприємство вирішить дослухатися до думки податківців треба буде зробити сторно проведень Дт 644 Кт 631 та Дт 641/ПДВ Кт 644 – на підставі бухгалтерської довідки. А списання кредиторської заборгованості (Дт 631 Кт 717) робити вже на суму без урахування ПДВ. Відповідно, таке зменшення ПК з ПДВ треба буде відобразити і в декларації з ПДВ за період списання, зокрема, шляхом зменшення показника у рядку 10.1 (якщо постачальник резидент-платник ПДВ за ставкою 20%). 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Заборгованість , ПДВ , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі