Нормами ПКУ врегульовані ситуації, коли РК складається внаслідок збільшення або зменшення суми компенсації за товари, роботи, послуги.
Так, відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
- постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
- отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН РК до ПН.
Відповідно до пп. 192.1.2 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
- постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
- отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.
Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в ЄРПН РК до ПН.
Тому, виключно для перестрахування, у першому випадку рекомендуємо відобразити податковий кредит в тому місяці, у якому зареєстровано РК, оскільки за результатами звітного періоду вже було відомо про зміну номенклатури та про відсутність коригуючого РК.
У другому випадку податковий кредит за передплатою було відображено вірно, тому що у звітному періоді відвантаження товару ще не було. У наступних звітних періодах відбувається відвантаження товару, але ця друга подія вже не впливає на суму податкового кредиту, що був відображений за передплатою у минулому звітному періоді. Тому, на нашу думку, достатньо буде мати в наявності РК на зміну номенклатури. Виключати суму податкового кредиту з декларації минулого періоду немає підстав.
Крім цього, відповідно до п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абз. 1 п. 198.6 ПКУ документами, платник податку несе відповідальність відповідно до ПКУ.
Отже, якщо на момент перевірки номенклатура постачання буде виправлена за допомогою РК, то відповідальності за включення відповідної ПН у податковий кредит до реєстрації такого РК не передбачено.
Оскільки ситуація, що описана у запитанні, нормами ПКУ прямо не врегульована, радимо отримати від ДФСУ індивідуальну податкову консультацію з цього питання – у порядку, передбаченому ст. 52 ПКУ. Наслідки застосування податкових консультацій передбачені у ст. 53 ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись