Відповідно до ст. 102-1 ЗКУ право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) і право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до ЦКУ. Це право прописано в гл. 33 ЦКУ.
Зокрема, власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором. Отже, якщо договором про надання земельної ділянки у користування передбачено отримання такої плати, вона є доходом власника цієї земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування ПДФО є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (ст. 163 ПКУ).
Згідно зі ст. 164.2 ПКУ до оподаткованого доходу включаються будь-які доходи фізичної особи, крім тих, що зазначені у ст. 165 ПКУ. Дохід отриманий від емфітевзису, до звільнених від оподаткування доходів не підпадає. Тож такий дохід підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.
Обов’язок нарахування та сплати цього податку покладено на податкового агента – в цьому випадку, на юрособу. Такий податковий агент нараховує, утримує та сплачує ПДФО від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, веде податковий облік, подає податкову звітність контролюючим органам та несе відповідальність за порушення його норм (п. 14.1.180 ПКУ).
Розмір ПДФО зазначено в ст. 167.1 у розмірі 18% від бази оподаткування. Також оподаткований ПДФО дохід фізособи оподатковується військовим збором. Ставка військового збору становить 1,5% від об’єкта оподаткування.
В формі №1ДФ податковим агентом такий дохід логічно було б вказувати з кодом ознаки доходу «127 Інші доходи», оскільки по факту така операція не є наданням об’єкту в оренду, а відноситься саме до інших доходів згідно п. 164.2.20 ПКУ. З цього приводу, у ДФС був лист, в якому вони зазначали подібну логіку використання ознаки доходу «127» при оподаткуванні операцій з емфітевзису (лист ДФС від 23.12.2016 р. №27850/6/99-99-13-02-03-15).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити