Як правило, матеріальна допомога надається на підставі заяви отримувача та наказу керівника про надання такої допомоги. Той факт, що це матеріальна допомога на поховання pазового характеру, підтверджується заявою від працівника з доданням копії свідоцтва про смерть родича. Працівник може вказати у заяві бажану суму, а може і не вказувати її. На підставі заяви видається наказ керівника, яким погоджено надання допомоги та визначено її суму. Сума допомоги визначається на розсуд керівника – вона може визначатися ним самостійно, незалежно від того, чи вказаний розмір допомоги у заяві, чи ні, або надаватись саме в тому розмірі, в якому просить працівник у заяві.
ПДФО та ВЗ
В даній ситуації можна виплатити працівнику нецільову благодійну допомогу в розмірі 4240,00 грн на підставі пп. 170.7.3 ПКУ.
Сума такої допомоги включається до оподатковуваного доходу фізичної особи отриманої протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року. Тобто суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (у 2024 році це 4240,00 грн (3028,00 грн х 1,4)).
Таким чином, у 2024 році надання працівнику матеріальної допомоги на поховання родича у розмірі 4240,00 грн не оподатковуватиметься ПДФО, а відповідно і ВЗ. В Додатку 4ДФ єдиної звітності така неоподатковувана ПДФО допомога відображається за ознакою доходу «169».
У разі надання роботодавцем суми, більшої за неоподатковувану, сума перевищення допомоги над розміром 4240,00 грн підлягатиме оподаткуванню ПДФО 18% та військовим збором 1,5% і у Додатку 4ДФ єдиної звітності сума перевищення відображається другим рядком за ознакою доходу «127».
ЄСВ
Для роботодавців базою нарахування ЄСВ для застрахованих осіб є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).
Згідно з п. 14 Порядку №1170 матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання входить до виплат на які не нараховується ЄСВ.
Крім того, нецільова матеріальна допомога не належить до фонду оплати праці (пп. 3.31 Інструкції №5).
Таким чином, надана працівнику матеріальна допомога на поховання родича не є базою для нарахування ЄСВ, відповідно вона не відображається в Додатку 1 єдиної звітності.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити