• Посилання скопійовано

Спадщина нерезиденту від резидента: що з оподаткуванням?

Фізособа, громадянка Таджикистану (вже не є громадянкою України), яка має посвідку на постійне місце проживання з 2019 року, має центр життєвих інтересів в Україні (діяльність ФОП) вступає в спадщину за заповітом батька - громадянина України. Які податкові наслідки з ПДФО та ВЗ?

Від того, чи є фізична особа резидентом України, залежить оподаткування отриманої нею спадщини.

Відповідно до пп. 14.1.122 ПКУ, нерезиденти – це фізичні особи, які не є резидентами України. Резидентом є фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності. Теж саме пишуть податківці тут, а саме: достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому ст. 45 ПКУ, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Тож, у вигляді доказу, з-поміж інших документів, можна спробувати надати витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

В даній ситуації у фізичної особи чітко визначено місцезнаходження центру життєвих інтересів: в Україні проживають члени її сім’ї, визначена податкова адреса, ведеться підприємницька діяльність. Тож цілком можна стверджувати, що ця особа є резидентом України. І оскільки, фізособа вступає у спадщину по заповіту батька, то вона, як донька, є членом сім’ї першого ступеня споріднення, що звільняє від сплати ПДФО та ВЗ із вартості спадщини (пп. «а» пп. 174.2.1 ПКУ).

Якщо ж факт статусу резидента довести не вдасться, то фізособа вважатиметься нерезидентом, яка отримала спадщину від резидента та має сплатити ПДФО за ставкою 18% та ВЗ за ставкою 1,5% до нотаріального оформлення на підставі пп. 174.3 ПКУ без обов’язку подання декларації про майновий стан і доходи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436