• Посилання скопійовано

Надання безкоштовної послуги фізособі: що з оподаткуванням?

Безкоштовне надання консультаційної послуги для ФО (не працівник, не ФОП). ФО може бути як резидентом України, так і нерезидентом. Після отримання безкоштовної послуги ФО отримує сертифікат аудитора в області сертифікації систем менеджменту та протягом трьох років зобов'язується відпрацювати аудитором від компанії за договором ЦПХ. Яке оподаткування, у т.ч. ПДФО та ПДВ?

ПДФО і ВЗ

У разі надання безкоштовної послуги звичайній фізособі це для неї є негрошовий подарунок, який підлягає оподаткуванню, якщо його вартість перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (пп. 165.1.39 ПКУ), тобто 1675,00 грн (6700,00 грн х 25%), із застосуванням натурального коефіцієнту (1,219512). Сума, яка не перевищує 25% (1675,00 грн.) не оподатковується.

У Додатку 4ДФ Об’єднаної звітності:

 • неоподатковувана сума безкоштовного подарунку у вигляді послуги (або його частина) відображається за ознакою доходу «160»;
 • оподатковувана сума подарунка, збільшена на натуральний коефіцієнт, — за ознакою доходу «126», як дохід у вигляді додаткового блага.

ВЗ утримується тільки з тої частини вартості дарунка, з якої утримується ПДФО, але без застосування натурального коефіцієнта (пп. 1.2 і пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). А з частини вартості подарунка, що не оподатковується ПДФО, не утримується і ВЗ.

Для відображення фізособи нерезидента в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності негрошового подарунку потрібно мати реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП). При цьому слід пам’ятати, що ПДФО належить до податків, на які поширюється дія договорів про уникнення подвійного оподаткування. 

 

ЄСВ

Оскільки, в даній ситуації дохід у фізособи (непрацівника) не пов’язаний з наданням нею послуг, то на вартість подарунка ЄСВ нараховувати не потрібно. Відповідно не потрібно цей дохід показувати у Додатку 1 Об’єднаної звітності.

 

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) (пп. 140.5.10 ПКУ), зокрема особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб).

Отже, при безоплатному наданні послуг фізичним особам, які є платниками податку на доходи фізичних осіб (резидентів та нерезидентів), не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

 

ПДВ

Безкоштовне надання послуг для цілей ПДВ вважається їх постачанням (пп. 14.1.185 ПКУ). Якщо місце постачання знаходиться на території України, операція є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 185.1 ПКУ). 

Тож, на дату безкоштовного надання послуг платник повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ.

Базу оподаткування в цьому випадку визначають за загальними правилами, встановленими пп. 188.1 ПКУ, а саме: виходячи з договірної вартості, але не нижче ціни придбання таких послуг або їх звичайної ціни, якщо послуги не придбаваються, а формуються самим постачальником.

Оскільки, при безкоштовному надання послуг договірна вартість дорівнює нулю, податкові зобов’язання слід нараховувати виходячи з мінбази та скласти дві податкові накладні:

1) «звичайну» — на суму, розраховану виходячи з фактичної (нульової) ціни постачання (на покупця);

2) з типом причини «15» — на суму, розраховану виходячи з «мінбази» (на себе).

Обидві податкові накладні необхідно зареєструвати в ЄРПН.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

 • Відображення винагороди ФО-ліквідатору в додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ
  ТОВ має 3 філії, що є відокремленими балансовими підрозділами та здійснюють діяльність без статусу юрособи, 2 з яких вирішило ліквідувати. Як діяти?
  25.09.202312
 • Як оподаткувати винагороду за перемогу у дитячому конкурсі?
  Юрособа, платник ЄП 5%, організувала дитячий конкурс. За результатами конкурсу належить оплатити (10 тис. грн) навчання дітей-переможців у будь-якому вибраному ними гуртку. Кошти перераховуються безпосередньо на поточний рахунок закладу (гурток, спортивна школа тощо). Призначення платежу приблизно таке: за абонемент Сидоренка Івана. Чи виникає ПДФО та ВЗ з таких виплат (кошти перераховуються юрособі, але додаткове благо виникає у дитини)?
  22.09.202313
 • Допомога військовим (загиблим) та їх сім’ям від БФ: що з оподаткуванням?
  Благодійний фонд, цілями якого передбачено (зазначені в статуті) надання допомоги військовим формуванням, військовослужбовцям, сім'ям, родичам військовослужбовців, які загинули захищаючи Україну, військовослужбовцям, що отримали поранення захищаючи Україну, планує надавати ще деякі виплати. З чим виникли питання щодо оподаткування...
  19.09.2023223
 • Продаж успадкованої нерухомості: ПДФО та ВЗ
  Фізособа у 2023 р. успадкувала третину житлового будинку та землі під ним, а також третину двох інших об’єктів нерухомості. Укладено два договора міни з іншими спадкоємцями, за яким отримано у власність інші дві третини будинку і землі, взамін передано третина двох інших об’єктів нерухомості. Які особливості оподаткування, якщо успадковану третину продати в 2023 р., а дві інші частини, отримані за міною, - в 2024 р.?
  13.09.202347
 • Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів, якщо є відокремлений підрозділ в іншому районі?
  ТОВ зареєстроване в Подільському районі м. Києва та має невідокремлений структурний підрозділ в Оболонському районі, через який провадиться діяльність ТОВ та який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податки до бюджету. ТОВ є резидентом "Дія. Сіті" і уклало гіг-контракти з гіг-спеціалістами (послуги гіг-спеціалістом надаються віддалено або на території структурного підрозділу). Куди сплачувати ПДФО за гіг-спеціалістів?
  05.09.202329