• Посилання скопійовано

Придбання та подальший продаж іпотечної нерухомості: які наслідки з ПДФО?

Товариство придбаває у боржників заставлену нерухомість в рамках врегулювання договорів іпотечного кредитування, та згодом реалізує таку нерухомість з метою врегулювання заборгованості за кредитами. Продаж нерухомості відбувається за фактичною ринковою ціною, яка є нижчою від балансової вартості нерухомості та її оціночної вартості. Чи виникають наслідки з ПДФО?

Запитання:

Між Товариством та ФГВФО було укладено угоди про відступлення прав грошової вимоги за кредитами, наданими в іноземних валютах, забезпечених іпотекою. На сьогоднішній день Товариство здійснює врегулювання кредитних заборгованостей шляхом проведення переговорів із боржниками щодо добровільного/примусового досудового/судового та позасудового врегулювання. 

Одним з інструментів врегулювання кредитної заборгованості є звернення стягнення на предмет застави згідно з ЗУ «Про іпотеку» у відповідності до застереження в іпотечному договорі або шляхом оприбуткування на баланс Товариства та/або продаж від імені Іпотекодержателя третім особам в рахунок погашення заборгованості. 

Ринкова вартість примусово стягненої іпотечної нерухомості суттєво відрізняється від оціночної вартості проведеної суб’єктом оціночної діяльності, а саме ціновий діапазон коливається від 20% до 50% нижче нормативної оціночної вартості. Товариство змушене робити знижки в ціні продажу потенційним покупцям, зважуючи на можливі майбутні ризики для сторін. 

Чи є така знижка додатковим благом для покупця згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ і чи виникає у Товариства як у податкового агента, зобов’язання щодо нарахування та сплати в бюджет податків на суму наданої знижки?

 

Відповідь:

Для заставодавця операції з передачі кредитору у власність заставленого майна в рахунок погашення заборгованості перед таким кредитором розцінюються як операції з постачання такого майна. Для кредитора (заставоутримувача) операція з оприбуткування об’єкта застави на баланс (у разі звернення стягнення на предмет застави шляхом набуття на нього права власності) розглядається податковим законодавством як операція з придбання такого майна. Ми коментували це тут.

Отже, в даному випадку відбуваються дві операції: 

1) придбання Товариством нерухомості в іпотекодавця внаслідок звернення стягнення на заставне майно;

2) продаж Товариством нерухомості на ринку з метою врегулювання заборгованості іпотекодавця.

При цьому продаж нерухомості покупцям здійснюється за вільною ринковою ціною, яка складається під час укладання угоди між продавцем та покупцем на момент продажу. Ціна продажу нерухомості на вільному ринку законодавством не обмежена, тому вона може бути будь-якою, прийнятною для сторін угоди.

Якщо покупець нерухомості є суб’єктом господарювання (юрособа або ФОП), жодних питань щодо ціни продажу нерухомості не виникає.

Але якщо покупцем є фізособа, яка не є СГ, то слід згадати про пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ: оподатковується додаткове благо у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 ПКУ. При цьому не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті.

Далі, звичайна ціна – це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПКУ). 

Якщо під час здійснення операції обов’язковим є проведення оцінки, вартість об’єкта оцінки є підставою для визначення звичайної ціни для цілей оподаткування. Але в даному випадку при продажу нерухомості проведення оцінки не є обов’язковим (див. ст. 7 Закону №2658-III), тож спиратися на оціночну вартість тут немає підстав.

Крім цього, якщо продаж (відчуження) товарів, у тому числі майна, переданого у заставу позичальником з метою забезпечення вимог кредитора, здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, звичайною ціною є ціна, сформована під час такого продажу. Тож якщо угоди Товариства підпадають під ці вимоги, фактична ціна продажу нерухомості буде звичайною ціною і додаткове благо у вигляді знижки не виникає. 

В загальному випадку, якщо нерухомість продається виключно за ринковою ціною, що формується на ринку і покупцям-фізособам не надаються персональні знижки від ринкової ціни, то незалежно від того, як ця нерухомість оцінена в балансі Товариства і яка вартість визначена актом оцінки, додаткове благо у покупця не виникає. Сума знижки визначається як різниця між звичайною ціною нерухомості (якою в даному випадку є ринкова ціна), та фактичною ціною продажу нерухомості. Балансова вартість та оціночна вартість нерухомості при цьому не застосовуються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202452
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4874
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436