• Посилання скопійовано

Юрособа придбала нежитлове приміщення у фізособи: яке оподаткування?

27.01.2014 р. юрособа придбала нежитлове приміщення у фізособи (площа 173,05 кв.м., вартість угоди - 627 тис. грн). Термін сплати - до 27.05.2014 р., штрафних санкцій за невчасну оплату не передбачено. Здійснити часткову оплату (200 тис. грн) за приміщення у юрособи виникло в жовтні 2020 р. Чи виникає база оподаткування ПДФО та ВЗ? У якій звітності відображати?

Відповідно до ст. 172 ПКУ, у разі  продажу нерухомого майна у фізособи виникає дохід, який повинен обкладатися ПДФО, тобто виникає податкове зобов’язання щодо сплати ПДФО. 

У разі, коли продається об'єкт, який знаходиться у власності фізичної особи понад три роки і є першим об'єктом нерухомості, який продається у звітному податковому періоді, то дохід від такого продажу не обкладається податком (пп. 172.1 ПКУ).

Якщо ж це не перший продаж або нерухомість не потрапляє під умови визначені пп. 172.1 ПКУ (наприклад, перебуває у власності менше 3 років), то дохід від такого продажу буде оподатковуватися за ставкою, визначеною пп.167.2 ПКУ, тобто 5% ПДФО (пп. 172.2 та пп. 167.2 ПКУ) і 1,5% ВЗ (пп. 1.4 п. 16-1 розд. ХХ ПКУ). Така сума податку визначається платником самостійно, але дохід на який нараховується такий податок, повинен бути не менше оціночної вартості нерухомості, що продається зазначеної в договорі купівлі-продажу.

Податки потрібно сплатити до підписання угоди купівлі-продажу. У випадку, якщо угода не відбулася, а податок був сплачений, то платник податку має право на відшкодування суми податку.

У разі продажу нежитлового приміщення юридичній особі, податковим агентом щодо утримання та сплати до бюджету податку виступає така юридична особа. При цьому фізичній особі вже не потрібно буде сплачувати податок та подавати декларацію для відображення податку від сими продажу нежитлового майна (пп. 172.4 ПКУ).

Сплатити утриманий ПДФО підприємство повинне було у такі строки:

  • при виплаті оподатковуваного доходу, якщо виплата доходу здійснюється готівкою, знятою з рахунку в банку, або шляхом перерахування на банківський рахунок фізичної особи (пп. 168.1.2 ПКУ);
  • протягом 3 банківських днів, що настають за днем нарахування (виплати, надання) доходу,  якщо виплата здійснюється готівкою з каси підприємства (пп. 168.1.4 ПКУ);
  • протягом 30 календарних днів, що настають за місяцем нарахування доходу, якщо підприємство нарахувало дохід,  але не виплатило фізичній особі (пп. 168.1.5 ПКУ).

Інформацію про нарахування та сплату ПДФО та ВЗ до бюджету відображається у формі №1ДФ за ознакою доходу «104».

Якщо відповідні податки не сплачувалися до моменту продажу та не відображалися у формі №1ДФ, значить для фізичної особи – продавця це був перший продаж рухомості.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4874
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436