• Посилання скопійовано

Сплата ПДФО з оренди землі не на той рахунок: як зарахувати кошти до правильного бюджету?

Підприємство сплатило ПДФО з оренди земельних ділянок за власним місцезнаходженням, а повинно було сплатити з 15.08.2018 р. – за місцезнаходженням земельних ділянок. Як зарахувати ці кошти до правильного бюджету? Чи будуть за це фінансові санкції? До якого органу ДФС треба подавати звіт за ф. №1ДФ?

Так, завдяки змінам, внесеним до ст. 168 ПКУ Законом №2497, у статті з’явився новий пп. 168.4.9: «суми податку, нараховані податковим агентом з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості), сплачуються таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (суборенди, емфітевзису)».

Ця норма діє з 15.08.2018 р.

Водночас до п. 176.2 ПКУ відповідні зміни внесено не було. Як і раніше, цей пункт передбачає, що податковий агент зобов’язаний  подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок за ф. №1ДФ, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі, якщо відокремлений підрозділ юрособи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юрособа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

При цьому за пп. 14.1.30 ПКУ термін «відокремлені підрозділи»  для розділу IV ПКУ застосовується у визначенні ГКУ.

Згідно із ГКУ, суб'єкти господарювання мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юрособи. Але відомості про відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного держреєстру в порядку, визначеному законом (ст. 58 ГКУ).

Отже, якщо підприємство не створювало відокремленого підрозділу за місцем оренди земельних ділянок та не зазначала таку інформацію в ЄДР, на нашу думку, немає обов’язку подавати  окремого витягу за такий підрозділ за своїм місцезнаходженням та за місцезнаходженням орендованої земельної ділянки. Втім, щодо цього ще є час отримати індивідуальну податкову консультацію у ДФС відповідно до ст. 52-53 ПКУ. 

Щодо наслідків сплати податків не на той рахунок, органи ДФСУ зазвичай трактують це  як порушення з відповідними наслідками у вигляді фінансових санкцій (штрафу та пені). Про це свідчать, наприклад, листи ДФСУ від 20.11.15 р. №24785/6/99-99-10-03-02-15 та від 21.06.16 р. №13668/6/99-99-15-02-02-15.

Але судова практика інша. Усі сплачені податки і збори (обов’язкові платежі), незалежно від того, до якого бюджету вони сплачені, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок — єдиний казначейський рахунок, а зарахування на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.

Платником податку хоча й помилково, але вчасно та в повному обсязі було перераховано податки до бюджету, тобто обов’язок платника податків щодо сплати податків було виконано вчасно. При цьому кошти до платника не повернулись. Помилкове зазначення розрахункового рахунку у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов’язання не є достатньою підставою для висновку про несплату ним необхідної суми грошового зобов’язання у визначений строк та як наслідок — для застосування штрафних санкцій. Інформація про одне з таких судових рішень було розміщено у «Віснику», а ми про це писали тут>>

Що ж робити з грошима, які зараховані на неправильний бюджетний рахунок? Спираючись на аргументацію, зазначену в згаданому судовому рішенні, можна подати лист до органів ДФС за місцезнаходженням земельних ділянок і за місцезнаходженням податкового агента із проханням провести перерахування цих коштів до відповідного бюджету.  А якщо таке перерахування не буде здійснено і податківці вимагатимуть сплати ПДФО до відповідного місцевого бюджету, та/або застосують до підприємства штрафні санкції за несплату ПДФО, такі дії або рішення податківців можна буде оскаржити у суді. 

Якщо суд прийме рішення не на користь податкового агента, помилково сплачені кошти можна буде повернути із бюджету і сплатити за правильними платіжними реквізитами.

Порядок їх повернення регламентовано ст. 43 ПКУ. Обов'язковою умовою для здійснення повернення помилково сплачених грошових зобов'язань є подання платником податків до податкової інспекції за місцем податкового обліку заяви у довільній формі, в якій зазначається напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку або ж на погашення грошового зобов'язання чи  податкового боргу з інших платежів. Заява про повернення помилково сплачених грошових зобов'язань подається протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202453
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4914
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436