• Посилання скопійовано

Виплата дивідендів засновнику фізособі: як оподаткувати?

Підприємство планує здійснити виплату дивідендів за 1 квартал 2017 р. засновнику фізособі, громадянину РФ, що має посвідку на приживання в Україні. Податок на прибуток за даний період сплачено. Як оподатковуються такі виплати та у якій звітності вони відображаються?

Відповідно до пп. 170.5.2 ПКУ будь-який резидент, який нараховує дивіденди фізособам є податковим агентом. При цьому така норма стосується як фізосіб резидентів так і нерезидентів. Пасивні доходи у вигляді дивідендів включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи, як наслідок, оподатковуються ПДФО та військовим збором.

За пп. 170.10.1 ПКУ, доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами цього розділу для нерезидентів).

Але порядок визначення резидентського статусу фізособи регулюється пп. "в" п.14.1.213 ПКУ згідно з яким  фізособа - резидент - фізособа, яка має місце проживання в Україні. У разі якщо фізособа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні.

У разі якщо державу, в якій фізособа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізособа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Згідно із роз’ясненням  податківців, іноземці, які іммігрували на постійне проживання або прибули в Україну для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання згідно з положеннями Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Що стосується підтвердження терміну перебування в Україні, то документами, які підтверджують перебування фізособи - іноземця на території України понад 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року є паспортний документ, а також документи, на підставі яких така особа постійно проживає в Україні, та документи, що підтверджують право власності (користування) на житло, визначене ним як місце постійного проживання в Україні (свідоцтво про спадщину на таке житло, договір купівлі, дарування, оренди тощо).

Тож, ким є фізособа, якій виплачуються дивіденди, резидентом чи нерезидентом, податковий агент визначає згідно норм, зазначених вище. Втім, щодо дивідендів для фізосіб-нерезидентам спеціальних ставок ПДФО ПКУ не містить. 

Згідно з пп. 170.5.1, 170.5.4 ПКУ ПДФО утримується з суми дивідендів при їх нарахуванні. Оскільки нарахування дивідендів відбуватиметься у 2017 році, то відповідно мають застосовуватися ставки ПДФО для дивідендів у 2017 році. Ставка ПДФО для доходу с дивідендів фізосіб визначена п. 167.5.2 ПКУ і становить для випадку, коли податок виплачують платники податку на прибуток - 5%. Така ж ставка застосовується і у випадку, якщо фізособа є нерезидентом (див. «ЗІР», консультація «За якою ставкою ПДФО оподатковуються дивіденди, які нараховані емітентом-платником податку на прибуток на користь ФО-нерезидента?»).

Крім цього, об’єктом оподаткування ВС є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ), зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються дивіденди, крім випадків, зазначених у пп. 165.1.18 ПКУ. При цьому ставка збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (пп. 1.3 цього пункту).

Виплата дивідендів фізособам, а також суми нарахованого ПДФО та військового збору відображається у звітності №1ДФ за відповідний квартал. Сума нарахованого доходу в даному випадку зазначається з ознакою доходу 109 «Дохід у вигляді дивідендів».  

Авансові внески з податку на прибуток в разі виплати дивідендів фізособам не сплачуються (пп. 57.1-1.3 ПКУ). В декларації з податку на прибуток такі дивіденди не відображаються (хоча в додатку АВ до цієї декларації їх слід показати, щоб пояснити, чому не сплачувалися авансові внески; для цього існують рядки «Сума виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів (прирівняних до них платежів)» і «сума дивідендів, виплачена фізособам»). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423