• Посилання скопійовано

Плата за землю, якщо земельну ділянку орендує кілька осіб

Як складати податкову декларацію з плати за землю, якщо договір оренди землі підписаний між міськрадою та трьома юрособами - власниками будівлі? У договорі зазначена загальна площа ділянки та грошова оцінка. Договір підписано 7 грудня. Як нараховувати і сплачувати орендну плату?

ЗапитанняЯк складати податкову декларацію з плати за землю, якщо договір оренди землі підписаний між міською радою та трьома юрособами - власниками будівлі (30%+20%+50%)? За договором зазначена загальна площа ділянки та грошова оцінка. Договір підписао 7 грудня. Нарахування та сплата орендної плати здійснюється за повний місяць (грудень) чи за фактичні дні використання земельної ділянки?

Відповідь:

Органи місцевого самоврядування подають контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки перелік орендарів, з якими укладено договір. Така інформація передається до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а саме з дня реєстрації договору оренди земельної ділянки, якщо інше не встановлено умовами договору (підкатегорія 112.02 рубрики ЗІР).

Відповідно до ст. 25 Закону про оренду землі орендар земельної ділянки зобов’язаний у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору в податкову за місцем знаходження ділянки.

Виходячи із зазначеного вище, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.1, п. 288.2 ПКУ). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.  Річна сума оренди не може бути меншою ніж 3% та не може перевищувати 12% (якщо орендаря не визначено на конкурентних засадах) нормативної грошової оцінки (п. 288.5 ПКУ).

 У п. 288.7 ПКУ сказано, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати застосовується відповідно до вимог ст. 285 - 287 ПКУ. Базовим періодом є календарний рік. Але у зв’язку із набуттям права користування на нові земельні ділянки протягом року, цей період може бути менше 12 місяців.

За укладеним протягом календарного року договором орендар сплачує орендну плату починаючи з місяця, в якому виникло право оренди (п. 286.5 ПКУ). Донарахувати плату за землю за новоукладеними договорами (тобто, подати декларацію, можливо, уточнюючу, якщо така декларація вже подавалася протягом року) треба протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Отже, якщо договір оренди укладено (і зареєстровано!) 07 грудня 2016 р., податкову декларацію з плати за землю за грудень слід подати всім орендарям за місцезнаходженням земельної ділянки до 20.01.2017 р. Визначати об’єкт оподаткування і розмір оренди в кожній такій окремій декларації слід пропорційно до частини земельної ділянки, яка використовуватиметься кожним з таких орендарів, на підставі договору оренди.  Порядок пропорційного розрахунку суми орендної плати наводиться у п. 286.6 ПКУ. При цьому за грудень 2016 р. нарахувати і сплатити орендну плату доведеться за цілий місяць.

Податківці у рубриці ЗІР (підкатегорія 112.05) щодо заповнення декларації зазначають наступне. При поданні звітної декларації за новоукладеними договорами оренди землі у колонці 11 розділу ІІ у відповідному рядку 1.n для зазначеної категорії земельної ділянки відображається сума орендної плати, належна до сплати з дати реєстрації договору оренди земельної ділянки до кінця року. В цьому разі розрахунок за формулою (колонка 8 х колонка 9 х колонка 11/100 розділу ІІ)  не здійснюється. А колонка 11 розділу ІІ буде містити суму оренди за грудень місяць - період в якому виникло право оренди.

Від себе рекомендуємо кожному орендарю додатково подати доповнення за нормами п. 46.4 ПКУ з поясненням про те, що згідно з договором оренди орендна плата сплачуються з урахуванням пропорційної частки кожного орендаря. Доповнення складається за довільною формою, і вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. У випадку подання доповнення слід зробити відповідну позначку у рядку 11 розділу ІІІ.

ПЗ, визначені у декларації з плати за землю, потрібно сплатити протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (ст. 287 ПКУ). Таким чином, в ситуації, зазначеній в запитанні, граничний термін сплати 30.01.2017 р.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202420
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.2024103
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424