• Посилання скопійовано

Медичне страхування працівників: оподаткування з запізненням

Підприємство у квітні уклало договір та сплатило за медстрахування працівників. Несвоєчасно утримано та сплачено ПДФО з урахуванням коефіцієнту та ВЗ із зарплати працівників. Відповідні дії проведено в липні. Які проведення здійснити та за який період показати цю операцію в ф. №1ДФ? Чи будуть штрафні санкції з урахуванням карантину?

Мета добровільного медичного страхування полягає у тому, щоб відшкодувати людині її витрати на оплату медичних послуг та підтримку здоров'я у доброму стані. Зрозуміло, що юридичні особи не можуть придбавати для себе поліс добровільного медичного страхування. Таким чином, медичне страхування здійснюється лише на користь фізичних осіб, зокрема, тих, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, що придбаває поліси.

У бухгалтерському обліку витрати на страхування найманих працівників відносяться до складу виробничих, адміністративних, збутових чи інших операційних витрат – залежно від сфери зайнятості кожного працівника на підприємстві (рахунки 23-94).

Зобов'язання щодо страхових платежів за договорами добровільного медичного страхування відображають на субрахунку 654.

Як правило, страхові платежі за договором добровільного медстрахування вносять одноразово з розрахунку річної суми страховки. Тому їх спочатку відображають на рахунку 39, а потім списують на рахунки відповідних витрат – рахунки 23-94.

Отже, якщо умовами договору передбачено сплату страхових платежів не поетапно протягом всього періоду страхування, а відразу однією сумою, то їх спочатку відносять на рахунок 39, а потім списують на витрати, наприклад, щокварталу (щомісячно) рівними частинами протягом дії договору страхування залежно від того, в якому підрозділі працює відповідний працівник. 

Згідно з пп. 164.2.16 ПКУ, вартість страхового поліса, придбаного підприємством для найманих працівників, включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника.

Суми страхових платежів (страхових внесків), що сплачуються юридичною особою (роботодавцем) за договорами добровільного  медичного страхування працівників, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи та оподатковуються ПДФО та військовим збором. Аналогічна думка зазначена в ІПК від 20.05.2019 р. №2249/10/26-15-13-06-12-ІПК.

Оскільки купівля страхового поліса — це, по суті, оплата підприємством страхових послуг, наданих фізичній особі, то вартість поліса — це дохід фізичної особи у негрошовій формі, тому цю вартість потрібно збільшити на коефіцієнт, який визначається за формулою, наведеною у п. 164.5 ПКУ (наразі він становить 1,21951) для ставки ПДФО 18%.

У формі №1ДФ дохід у вигляді сплаченого страхового поліса відображається з ознакою доходу «124». У графах 3а і 3 проставляється вартість полісу, а у графах 4а і 4 — сума нарахованого і сплаченого ПДФО відповідно.

Також, вартість страхування оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%.

Внески підприємств на страхування не є базою нарахування ЄСВ відповідно до п. 2 розділу ІІ Переліку №1170 та п. 3.5 Інструкції №5.

З доходу працівників у вигляді медичної страховки ПДФО сплачується до бюджету протягом 3 банківських днів після дня нарахування такого податку (пп. 168.1.4 ПКУ).

Тобто, суми нарахованого податку сплачуються протягом трьох днів в місяці їх нарахування та відображаються у формі №1ДФ за той квартал, в який припадає місяць нарахування такого податку (в даному випадку - це ІІІ квартал (липень)).

Штраф передбачений пп. 127.1 ПКУ за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків податковим агентом (роботодавцем) не застосовуватиметься, оскільки ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) ПДФО самостійно виявлена роботодавцем при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пп. 169.4 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПКУ.

 

Приклад. У квітні 2020 року підприємство уклало договір добровільного медстрахування на рік на користь працівника Іванова І.І. та сплатило страхові платежі авансом на рік у сумі 20 000 грн.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

дебет

кредит

Сплачено страховий платіж

654

311

20000,00

Відображено витрати майбутніх періодів на страхування працівника

39

663

20000,00

Перараховано ПДФО та ВЗ протягом 3-х банківських днів із дня сплати страхових платежів:

ПДФО (20000,00х1,219512×18%)

ВЗ (20000,00х1,5%)

 

 

661

661

 

 

641

642

 

 

4390,24

300,00

Перераховано до бюджету:

ПДФО

Військовий збір

 

641

642

 

311

311

 

4390,24

300,00

Отримано страховий поліс від страхової компанії, який передано працівнику

663

654

20000,00

Віднесено до витрат звітного періоду частину вартості страхового поліса (20000,00 грн./4квартали)

 

949

 

39

5000,00

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424