• Посилання скопійовано

Кредит-нота від нерезидента: якою датою відобразити в бухобліку?

Під час співпраці з постачальником-нерезидентом виявлено заводський брак. 24.04.2017 р. постачальник оформив кредит-ноту. В митній декларації вартість товару вказана за мінусом кредит-ноти, а мито і ПДВ нараховані на повну вартість за інвойсом. Як правильно відобразити кредит-ноту в обліку (товар оплачено авансом)?

За кредит-нотою від постачальника — нерезидента змінюються умови ЗЕД-договору. А саме при виявлені браку переглядається компенсація товару і це потрібно оформити додатком до договору. За умов запитання виходить, що кредит-нота виставлена 21.04.2017 р., цією ж датою слід оформити  і додаткову угоду до ЗЕД-договору. Якщо кредит-нота від постачальника-нерезидента не містить обов'язкових реквізитів передбачених у п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік, рекомендуємо додатково таку операцію оформити бухдовідкою, саме цей документ дає право провести операцію в обліку імпортера про зменшення ціни за рахунком-фактурою. 

Слід врахувати що, мито та ПДВ на митниці під час здійснення митного оформлення, сплачено з митної вартості товару і ця вартість вочевидь розраховувалась з незміненої договірної вартості.

Якщо договірна вартість товару із врахуванням кредит-ноти зменшена, це означає, що митна вартість товару під час здійснення митних процедур також може переглядатись. Як наслідок митні платежі: мито та ПДВ можуть бути перераховані. Згідно з  ст. 269 МКУ за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу ДФСУ відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені. За ч. 2 ст. 269 МКУ внесення змін до митної декларації, прийнятої органом ДФСУ, допускається протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів зазначених у митній декларації.

У заяві про внесення змін до митної декларації (за формою згідно з додатком 3 Положення №450) зазначаються причини зміни. До заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів. Вважаємо, що такими документами можуть бути:

  • додаткова угода до ЗЕД-договору;
  • кредит-нота.

Внесення змін до митної декларації здійснюється на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування (додаток 4 Положення №450) відповідно до п. 37  Положення №450. Якщо митним органом буде оформлено аркуш коригування, для імпортера це є підставою для коригування суми ПДВ у складі ПК з ПДВ.

Наразі, відповідно до п. 201.12 ПКУ документом, що посвідчує право на ПК з ПДВ вважається митна декларація, яка підтверджує сплату податку.

Сума ПК відображається у рядку 11.2 (або 11.2 якщо ставка 7%). Податківці у листі від 03.05.2017 р. №41/6/99-99-15-03-02-15 говорять про те, що якщо у певному звітному періоді відбулось оформлення аркуша коригування, яке призвело до повернення платнику податку зайво сплаченого ПДВ, такий платник ПДВ повинен виключити зі складу податкового кредиту суму ПДВ, яка зазначена в аркуші коригування. І зробити це треба саме в тому звітному періоді, в якому відбулося оформлення такого аркушу коригування. У рубриці "ЗІР" підкатегорія 101.23, сказано, що таке коригування відображається на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1 чи 11.2 (в залежності від ставки) декларації з ПДВ зі знаком «мінус». 

Враховуючи додаткову угоду, кредит-ноту та бухдовідку та митну декларацію, на баланс товари зараховуються під час розмитнення за первісною вартістю. Складовою первісної вартості будуть: суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) та суми ввізного мита: 

  • Д-т 281 К-т 632 — оприбутковано товар враховуючи кредит-ноту;
  • Д-т 281 К-т 377 — сума мита.

Пам’ятайте, що оплата здійснювалась авансами у валюті, тому на дату оприбуткування товару до уваги слід брати курс НБУ на дату оплати згідно з  п. 6 П(С)БО 21.

За умовами запитання покупець здійснював авансові платежі до моменту отримання кредит-ноти, робимо висновок, що враховуючи зміни до договору та кредит-ноту у імпортера в обліку наявна дебіторська заборгованість за Д-т 3712 (632). І якщо співпраця з постачальником-нерезидентом не є поодинокою, переплату можна зарахувати в оплату майбутніх поставок. Таке зарахування слід передбачити у додатковій угоді, з іншої сторони постачальник може повернути зайво сплачені кошти. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025601
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025457
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202573
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202549
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538