• Посилання скопійовано

Подарунок підприємства є безоплатно отриманим основним засобом та підлягає амортизації

Засновник (за сумісництвом - директор у ТОВ) бажає подарувати підприємству ноутбук. Які будуть податкові та облікові наслідки? Чи є це безоплатно отриманий основний засіб? Чи підлягає подарунок амортизації?

Так, цей ноутбук буде безоплатно отриманим основним засобом. Він підлягає амортизації, але її бухоблік має свої особливості.

 

Бухоблік та податок на прибуток

Якщо цей ноутбук буде використовуватись як основний засіб, то слід звернути увагу на п. 10 П(С)БО 7: «Первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених пунктом 8 Положення (стандарту) 7». 

Справедливу вартість ноутбука в даному випадку можна визначити на підставі відкритої інформації (прайси, дошки оголошень тощо) про продаж аналогічних пристроїв, враховуючи подібність їх конфігурації та дати випуску. Якщо така вартість буде більше 6000 грн, то для цілей оподаткування це буде основний засіб – див. пп. 14.1.138 ПКУ.

Витрати, що передбачені п. 8 П(С)БО 7 – це:

  • суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків) – в даному випадку цієї статті витрат не буде, адже оплата за ноутбук не передбачається;
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою. До цієї статті можуть входити  витрати на ремонт або модернізацію (якщо перед використанням ноутбука буде проведено  ремонт або модернізація) та доведення його до робочого стану. 

Таким чином буде сформовано первісну вартість безоплатно отриманого ноутбука на субрахунку  152:

  • Дт 152 Кт 424 – на справедливу вартість ноутбука  збільшується додатковий капітал;
  • Дт 152 Кт 631 – на суму витрат на ремонт чи модернізацію (за наявності);
  • Дт 104 Кт 152 – на всю сформовану первісну вартість ноутбука в момент введення його в експлуатацію.

Під час його корисного використання ноутбука нараховується амортизація як в бухгалтерському, так і в податковому обліку, тому що ПКУ не містить окремих застережень щодо ненарахування амортизації безоплатно отриманих основних засобів.

Оскільки ноутбук отримано безоплатно, одночасно з амортизацією визнається дохід та зменшується сума додаткового капіталу. Якщо первісна вартість безоплатно отриманого основного засобу сформована з двох частин: справедливої вартості та витрат, понесених  у зв'язку з таким отриманням, то і амортизуватись вони будуть окремо.

Амортизація справедливої вартості ноутбука:

  • Дт 23, 91-94 Кт 131 – сума амортизації, витратні рахунки обираються в залежності від того, де буде застосовуватися ноутбук. Найчастіше це адмінвитрати – рахунок 92;
  • Дт 424 Кт 745 – дохід  в розмірі суми амортизації справедливої вартості ноутбука з одночасним  зменшенням додаткового капіталу.

Таким чином, амортизація «безоплатної» частини вартості ноутбука – його справедливої вартості – не впливає на фінансовий результат для цілей бухобліку і для цілей оподаткування, адже одночасно з витратами на амортизацію визнається дохід.

Амортизація витрат, понесених на доведення отриманого ОЗ до робочого стану здійснюється у загальному порядку: Дт 23, 91-94 Кт 131.

Якщо справедлива вартість ноутбука менше 6000 грн, то для цілей оподаткування він не вважається основним засобом, а є малоцінним необоротним матеріальним активом (МНМА). Якщо в бухобліку він також буде визнаний МНМА, то робляться такі записи: 

  • Дт 153 Кт 424 – на справедливу вартість
  • Дт 153 Кт 631 – на суму витрат на ремонт чи модернізацію (за наявності);
  • Дт 112 Кт 153 – на всю сформовану первісну вартість ноутбука в момент введення його в експлуатацію.
  • Дт 23, 91-94 Кт 132 – нарахування амортизації за методом 50%/50% або 100% первісної вартості (п. 27 П(С)БО 7).
  • Дт 424 Кт 745 - дохід  в розмірі суми амортизації справедливої вартості ноутбука з одночасним  зменшенням додаткового капіталу.

 

Єдиний податок

Якщо ТОВ – платник єдиного податку, то згідно з п. 292.3 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025149
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202592
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520