• Посилання скопійовано

Коли потрібен наказ про облікову політику на підприємстві, якщо є положення материнської компанії

Чи обов'язково повинен бути виданий наказ про облікову політику на самому підприємстві, якщо є положення про облікову політику материнської компанії, якого ми зобов'язані дотримуватися?

Саме в тих підприємствах, що мають материнські компанії, які консолідують їхню звітність, і виникають основні запитання щодо формалізації облікової політики і неухильного її дотримування. Річ у тім, що всі однотипні операції, що надалі потрапляють до консолідованої звітності, треба обов'язково обліковувати із застосуванням одних і тих самих підходів. Так, наприклад, якщо застосовувати на різних підприємствах різні критерії розмежування основних засобів і малоцінних необоротних матеріальних активів, то при консолідації материнська компанія змушена буде перекласифіковувати активи.

Тому відповідні материнські компанії часто затверджують для своїх підприємств обов'язкові положення про облікову політику, які вони зобов'язані виконувати. Якщо йдеться, приміром, про транснаціональну корпорацію, то такі положення можуть бути навіть єдиними для всіх належних одному власнику підприємств (підприємств однієї групи) по всьому світу.

Проте за законодавством України саме підприємство має визначити облікову політику. Материнська компанія має взяти участь у визначенні такої політики шляхом її погодження, а не шляхом затвердження. Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік, підприємство визначає облікову політику самостійно, за погодженням із власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів. Тож документ, що передбачає визначення облікової політики (наказ, розпорядження, положення), має містити погодження відповідного представника власника чи визначеної ним особи (наприклад, спостережної ради акціонерного товариства).

Якщо є потреба в безпосередньому застосуванні положень (стандартів) материнської компанії як складових облікової політики, треба або повторити їх у власному наказі (положенні) про облікову політику, або зазначити про це у відповідних нормах свого наказу. Наприклад, підприємство зазначає в наказі про облікову політику, що облік необоротних активів здійснюється згідно з Положенням про облік необоротних активів підприємств групи, і вказує на реквізити Положення, затвердженого материнською компанією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520